Formula 1’de yarışan pilotların ülkeleri ve takımları

1553
Çılgın Hollandalı Verstappen F1 Avusturya GP’sinde destan yazdı

Dünyanın en çok izlenen spor organizasyonu olan Formula 1’de 20 pilot yarışıyor. Peki bu pilotlar nereli, hangi takım adına hangi numara ile yarışıyorlar?

Formula 1’de yarışan pilotların çoğunluğu Karting kökenli. Motor sporlarının ‘Ana Okulu’ olarak adlandırılan karting’ten gelen pilotlar, daha başarılı oluyor.

2019 sezonunda Büyük Britanyalı pilot sayısı daha fazla!

Dönem dönem Almanya ve Fransalı pilotların hakim olduğu Formula 1’de 2019 sezonunda hakimiyet Büyük Britanya pilotlarında. Bunlar sırasıyla Mercedes pilotu Lewis Hamilton, Rokit Williams Racing pilotu George Russel ve McLaren F1 Team pilotu Lando Norris.

Almanya ve Fransa’nın ikişer pilotu var

Formula 1’de Almanya’nın ve Fransa’nın 2 pilotu yarışıyor. Almanya’yı Ferrari pilotu Sebastian Vettel ve Renault pilotu Nico Hulkenberg temsil ederken; Aston Martin Red Bull takımı pilotu Pierre Gasly ve Rich Energy Haas F1 Team pilotu Romain Gros Jean Formula 1’de Fransa’yı temsil ediyor.

Türk pilot sadece 1 yıl Formula 2’de yarıştı

Formula 1’de ne yazık ki şimdiye kadar sahne alan Türk pilot olmadı. Formula 1’in Türkiye’ye geldiği ilk yıl Türkiye Karting Şampiyonu Jason Tahincioğlu, Fiat ve Petrol Ofisi’nin sponsorluğuyla Formula 2’de sadece bir sezon yarıştı.