Formula 1’in ‘en yaşlısı’ Kim!

2310

Dünyanın en çok izlenen motor sporları organizasyonu Formula 1’de 2018 sezonu Avustralya Grand Prix’si ile başladı. Bu sezon 20 pilotun şampiyonluk için mücadele edeceği formula1’in en yaşlı pilot kim; biliyor musunuz?

Formula 1’de bu sezon mücadele edecek 20 pilotun en yaşlısı Kimi Raikkonen, en genci ise Lance Stroll oldu. Ferrari’nin deneyimli Fin pilotu Raikkonen, 38 yaş ile ilk sırada yer aldı. Formula 1’de ikinci sezonunu yaşayacak 19 yaşındaki Williams sürücüsü Kanadalı Stroll ise en genç pilot olarak dikkati çekti.

En tecrübeli pilot ise Fernando Alonso

McLaren-Honda takımı adına yarışan 36 yaşındaki Fernando Alonso, 293 Grand Prix’ye katılarak, bu sezon yarışan sürücüler içindeki en tecrübelisi olarak öne çıktı.
Ferrari’den Raikkonen 273, Mercedes’in Büyük Britanyalı sürücüsü Lewis Hamilton ise 208 Grand Prix ile Alonso’yu izledi.
Hamilton, bu sezon yarışan pilotlar içinde en çok Grand Prix kazanan (62), en çok pole pozisyonu elde eden (72) ve en çok podyuma çıkan (117) pilot oldu. Raikkonen de en çok hızlı tura sahip (45) pilot olarak göze çarptı.