Formula1, Abu Dabi GP’sinin şifreleri

2229
Formula 1 sezonunun son yarışı Abu Dabi’de 25-26 Kasım’da Yas Pisti’nde koşulacak.

Bu yıl önerilen lastikler, geçen sezonla aynı olmakla birlikte son yönetmelikler ve daha geniş lastikler sayesinde virajlarda daha yüksek hızlar görülebilecek. Bu durum da dikkate alındığında hafta sonu yine tüm zamanların tur rekorunun kırılması mümkün görünüyor.

Formula 1 sezonunun son yarışında yumuşak, süper yumuşak ve ultra yumuşak olmak üzere Pirelli’nin 2017 ürün yelpazesindeki en yumuşak üç lastik kullanılacak. Yarışın ardından salı ve çarşamba gerçekleşecek iki günlük test sırasında ise takımlar 2018 lastiklerini ilk kez deneyecek.

Düzgün asfaltı, sıcak havası ve farklı virajlarıyla tanınan Yas Marina, testler için popüler bir pist olarak biliniyor. Bu yıl önerilen lastikler, geçen sezonla aynı olmakla birlikte son yönetmelikler ve daha geniş lastikler sayesinde virajlarda daha yüksek hızlar görülebilecek. Bu durum da dikkate alındığında hafta sonu yine tüm zamanların tur rekorunun kırılması mümkün görünüyor.

LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ

  • Abu Dabi, hızlar ve virajlar açısından oldukça değişken bir pist olduğu için takımlar orta bastırma kuvveti (downforce) ile uzlaşan bir kurguyu tercih etme eğiliminde olacak.
  • Grand Prix öğleden sonra geç başlayıp akşam sona ereceği için pist sıcaklığı yarış sırasında kayda değer düşüş gösteriyor.
  • Brezilya gibi bu pist de saatin ters yönünde koşuluyor.
  • Düzgün yüzey sayesinde aşınma ve bozulma sınırlı oluyor.
  • Tur boyunca sıklıkla hızlanıp fren yapıldığı için en fazla yol tutuş dikkate alınıyor.
  • Yas Marina pistinde geçişler kolay olmadığı için strateji ve sıralama öne çıkıyor.
  • Geçen yıl en çok tercih edilen strateji iki pit stop oldu.
PIRELLI OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI MARIO ISOLA: 2018 Lastiklerini perşembe günü tanıtacağız

“Abu Dabi Grand Prix, istikrarlı koşullarda oldukça düz bir yarış olarak koşulsa da öğleden sonra başlayıp akşam bitmesi nedeniyle farklı bir formata sahip. Bu yarış aynı zamanda gelecek sene açısından da önemli çünkü perşembe günü 2018 Formula 1 lastiklerinin tamamını padokta tanıtacağız. Yarışın ardından Salı ve Çarşamba günleri takımlar bu yeni lastikleri test etme fırsatı bulacak. Tek istisna ise orta ve ıslak lastik olacak. Abu Dabi’de bugüne kadar hiç yağışlı yarış gerçekleşmedi, dolayısıyla bu lastiğin performansını görmek için gelecek sezonu beklememiz gerekecek.”

YENİLİKLER

McLaren’le Interlagos’ta yapılması planlanan 2018 lastik testi güvenlik sebepleriyle iptal edildi. Bu nedenle 2018 lastik testi günlerinin sayısı 23 güne indi.

Avusturyalı ralli pilotu Raimund Baumschlager, Pirelli lastikleriyle yarıştığı Volkswagen Polo R WRC aracıyla 14. ulusal şampiyonluğunu kazanarak bir rekora imza attı.