Formula1 Bahreyn GP’sini Mercedes mi, Ferrari mi kazanacak?

2082

Formula1 heyecanı bugün Bahreyn’deki gece yarışı ile devam edecek. Sezonun ikinci yarışı olan Bahreyn GP’sini Mercedes mi, Ferrari mi kazanacak? İstatistikler ne diyor, aradan Renault çıkar mı?

Formula1 2018 Gulf Air Bahrain Grand Prix’si için geri sayım başladı. Sakhir Çölü’nde bulunan 5 bin 412 metrelik Bahreyn Uluslararası Pisti’nde 57 tur üzerinden yapılacak yarışın startı bugün TSİ 18.10’da verilecek.

Formula1 takviminin en keyifli gece yarışı olan Bahreyn GP’sinde istatistiklere bakılarak, hangi takım ve pilotun kazanacağı konusunda tahmin ve bahisler çoktan başladı bile.

Peki Formula1 2018 Gulf Air Bahrain Grand Prix’sini kim kazanacak!

Mercedesli Hamilton mu, Ferrarili Vettel mi? ya da…

Ferrari pilotu Vettel yarışa 25 puan ve pole pozisyonda start alma avantajı ile başlıyor. Ferrari’nin markalar puanı 40. Mercedes pilotu Hamilton ise yarışa 9. sıradan başlayacak. Hamilton’un şu anki puanı 18, Mercedes’in ise 22.

Peki şimdiye kadar Bahreyn yarışını en çok hangi pilot ve takım kazandı?

Bahreyn şimdiye kadar 13 Formula1 yarışına ev sahipliği yaptı. Yapılan 13 yarışın 5’ini Ferrari, 2’sini Mercedes, 1’ini Brown Mercedes; 2’sini Renault 1’ini de Red Bull Racing/Renault kazandı.

Pilotlar cephesine baktığımızda, Bahreyn GP’lerinin 3’er yarışını Vettel ve Alonso, 2’şer yarışını Hamilton ve Massa, birer yarışını da Button, Schumacher ve Rosberg kazandı.

İstatistiklere bakıldığında ve yapılan tahminler göz önüne alındığında Ferrari ve Vettel bugünkü yarışın en büyük favorisi olarak gözüküyor. Ama Hamilton 9. sırada başlamasına rağmen yine de yarışta Vettel’i en çok zorlayacak pilot olarak öne çıkıyor.