Formula1 Brezilya GP’sinde nefesler tutuldu

2227
Ferrari, Formula 1 Brezilya GP’sini iki pilotu ile birlikte podyumda noktaladı. Günün kahramanı ise şüphesiz 4. şampiyonluğunu erken kutlayan Hamilton oldu. Pit yolundan başladığı yarışı İngiliz sürücü dördüncü sırada tamamladı…
 Dünkü sıralama turlarında ilk çizgiyi Bottas’a kaptıran Vettel, Formula1 Brezilya GP’sinde ışıklar söner sönmez liderliği Bottas’tan aldı ve birinci sıraya yerleşti. Starttan hemen sonra arkada yaşanan temaslar sonunda Ocon, Magnussen ve Vandoorne yarış dışı kalırken, güvenlik aracı piste girdi ve sonrasında kazaya neden olan Grosjean’a da 10 saniye pitten geçme cezası verildi.
Bu arada bir spin de Ricciardo’dan geldi ve Redbull pilotu arkaya düştü… Yarışın bundan sonraki bölümleri Hamilton ve Ricciardo’nun tek tek öndeki pilotları geçmesine sahne oldu.
Öndeki pilotlar pit stop yapıncaya kadar sıralama Vettel, Bottas, Raikkonen, Verstappen, Hamilton şeklinde oluştu. Bu gruptan ilk pitstop 28. turda Bottas’tan gelince, Vettel de hemen ardından pit stop yaptı. Liderlik böylece Hamilton’a geçmiş oldu. 44. tura kadar yarışa liderlik eden Hamilton pit stop için pite girince, yarışa 5. sırada döndü. İşte yarışın nefesler tutularak seyredilen bölümü de bundan sonraydı. Pit yolundan start alan Hamilton önce Versttapen’i geçti. Ve 5 tur boyunca damalı bayrağa kadar yarışı adeta Raikkonen’in ensesinde sürdürdü. 71 turun sonunda Vettel çok özlediği bir galibiyeti kazanırken, Bottas ikinci, Raikkonen de üçüncü oldular.
Emekliye ayrılma kararı alan Brezilyalı pilot Massa Formula1 Brezilya GP’si sonrasında göz yaşları içinde seyircisine veda etti ve 15 sezondur sürdürdüğü Formula1 kariyerine nokta koydu.
Formula1 2017 sezonu 2 hafta sonra Abu Dabi’de yapılacak yarış ile noktalanacak.
Formula1 Brezilya GP’si genel klasmanı şöyle oluştu: