Formula1 İspanya GP’si sıralama turlarında Mercedes rakiplerini şoke etti

2497

Formula1 sezonunun beşinci, Avrupa serisinin başlangıç yarışı olan İspanya GP’sinin sıralama turları bugün yapıldı. Yağmur beklentisi altında, kapalı bir havada gerçekleşen sıralama turlarına antrenmanlarda kaza yapan Torro Rosso pilotu Hartley katılamadı.

Q1’de Ferrari pilotu Sebastian Vettel en hızlı isim

3 ayrı seans şeklinde gerçekleşen sıralama turlarının birincisi olan Q1’de Ferrari pilotu Sebastian Vettel en hızlı isim oldu. 1.17.031’lik zaman kaydeden Vettel’den sonra en iyi zamanlar sırasıyla Verstappen, Raikkonen, Ricciardo, Hamilton ve Bottas’tan geldi.
Bu bölümde yoldan çıkan Kanadalı pilot Stroll pite erken dönen isimlerdendi…

Q2 seansında Haas pilotu 7. virajda pisten çıktı

Sıralama turlarının Q2 seansında Vettel biraz daha hızlandı ve 1.16.812’lik iyi zamana imza attı. Bu seansın şanssız ismi Grosjean’dı, Haas pilotu 7. virajda pisten çıktı.

Uzun zamandan bu yana alışık olduğumuz performanstan uzakta olan Alonso İspanyol seyirciyi bu kez üzmedi ve Q2’de 1.18.100’lük zaman yaparak Q3’e yükselme hakkı kazandı. İspanyolların diğer favorisi Sainz’de 9. sıradan Q3’e yükselen isim oldu.

Bu seansın ilk altılısı Vettel, Raikkonen, Bottas, Hamilton, Versttapen, Magnussen şeklinde oluştu.

Q3’te Mercedes’ten çok ince taktik

Sıralama turlarının son seansı olan Q3’e Mercedes pilotları çok hızlı bir başlangıç yaptı. Hamilton ve Bottas adeta atağa kalkarak ilk iki cebi kazandı. Bu bölümde ilk iki seanstaki performanslarını yakalayamayan Ferrari pilotları Vettel ve Raikkonen ancak ikinci sıradaki iki cebi kazanabildiler.

Hemen arkalarında ise Redbull pilotları Verstappen ve Ricciardo var…Bu sıralamaya bakıldığında Formula1 seyircilerini yarın çok heyecanlı bir startın beklediğini söylemek yanlış olmaz.

Lewis Hamilton bu pole pozisyonu ile kariyerinin 74. , sezonun da 2. pole pozisyonunu kazanmış oldu. Yarışın startı yarın (13 Mayıs Pazar günü) TSİ 16.10’da verilecek.

Formula1 İspanya GP’si Start Sıralaması