Formula1 İspanya GP’sini KİM KAZANACAK?

1756

Formula1 2018 sezonunun 5 yarışı olan İspanya Grand Prix’sinde bugün tüm ekipleri zorlu bir sınav bekliyor. Zorlu Katalunya Pisti’nde bugün yapılacak yarış saat kaçta, hangi kanalda yayınlanacak? Peki İspanya GP’sini kim kazanabilir?

Efsane pilot Michael Schumacher’in 6 kez kazandığı İspanya GP’sinde tüm ekipleri zor bir yarış bekliyor. Çünkü Katalunya pisti lastikleri aşırı aşındıran bir özelliğe sahip. Katalunya pisti her ne kadar Formula1 pilotlarının sezon başı testlerini yaptıkları pist olsa da, geçişi en zor pistlerin başında geliyor. Ayrıca pistin belirli bölümlerinde pilotlara zor anlar yaşatan değişken rüzgar akımları var.

İspanya GP’sini kimler kazandı

Michael Schumacher bu pistte en çok kazanan pilot olarak hala Katalunya rekorunu elinde bulunduruyor. Halen yarışan pilotlar arasında Kimi Raikkonen, Fernando Alonso, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton ve Max Verstappen de Katalunya pistinde  zafere ulaşan pilotlar olarak öne çıkıyor.

Pole pozisyonu alan yarışı kazanıyor

Katalunya pisti bu pazar 28. kez Formula1 yarışına ev sahipliği yapacak. Her türlü spora çılgınca ilgi duyan İspanyollar en çok Elf virajını seviyor. Çünkü geçişin yapılabileceği neredeyse tek nokta bu viraj. Pilotlar bu viraja gelmeden  maksimum hıza çıkma fırsatı yakalayabiliyor.

Şimdiye kadar Katalunya’da 20’den fazla pole kazanan pilot yarışı da birinci sırada bitirmeyi başardı. 8 kez de yarışa ikinci sıradan başlayan pilotlar kazandı.

Katalunya pisti hakkında!

1991 yılında hizmete giren Katalunya pisti 4.665 km uzunluğunda. Yarışlar 66 tur üzerinden yapılıyor ve pilotlar bu pistte 307 km hıza ulaşabiliyor. Pistin yarıştaki tur rekoru ise Kimi Raikkonen’e ait. Kimi Raikkonen 2008 yılında gerçekleştirdiği 1:21.670’lik zamanı ile hala pistin rekorunu elinde bulunduruyor.

Yarışı kim kazanacak?

İstatistikler yarışa pole pozisyonda başlayacak Hamilton’un kazanacağını gösteriyor. Bir ihtimal ise yarışa ikinci sırada başlayan Bottas… Peki sürpriz olur mu? Olur!.. Vettel veya Ricciardo sürprizi yaşanabilir.

Yarış saat kaçta, hangi kanalda!..

Yarış Türkiye saatiyle 16.10’da, S Sport kanalından yayınlanacak.