Formula1 Malezya GP’sinin şifreleri

Yarış takvimine dahil olduğu 1999 sezonundan bu yana Formula 1’in Uzak Doğu’daki öncülerinden biri olan Malezya Grand Prix, bu hafta son kez koşuldu.

2720

Kuala Lumpur’da, 29 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleşen sezonun 15. Yarışında geçen yıldan bir kademe daha yumuşak hamurlu lastiklerin önerildiği yarış için en son İtalya’da gördüğümüz P Zero Beyaz Orta, P Zero Sarı Yumuşak ve P Zero Kırmızı Süper Yumuşak kombinasyonu seçildi.

Sepang Pisti, 2016 yılında geçirdiği önemli değişikliklerin ardından tamamıyla yenilenen yüzey kaplamasıyla engebelerin çoğundan arındırıldı. Bir bataklıkta inşa edilen pistin tipik özelliklerinden biri olan engebeler artık olmamakla birlikte muson yağmurlarını andıran sağanaklarıyla ünlü tropik ve nemli hava, dikkate değer bir faktör olmaya devam ediyor.

Lastiklere göre pistin durumu

 -Yüzeyin yenilenmesi, Sepang’ın ünlü olduğu yüksek seviyedeki asfalt sertliğini de azalttığı için daha yumuşak lastikler seçilebildi.

– Yeni asfaltın şimdi bir yaşında olması nedeniyle yaşlanma süreci geçen yıla kıyasla farklı özellikler kazandırmış olabilir.

– Yeni asfalt aynı zamanda geçen yıla göre eğim açısının değişmesi ve bazı dönüşlerin daha hızlı olması anlamına da geliyor.

– Malezya’nın tropik iklimi, ıslak zemin lastiklerinin kullanılma olasılığını artırıyor.

– Zemin kuruyken pist sıcaklığı yükselerek ısıl aşınmaya yol açıyor. Geçen yıl 59 dereceyle sezonun en yüksek sıcaklığı bu pistte kaydedildi.

– Geçen yılın kazanan taktiği iki pit stop idi ancak sanal güvenlik araçları da bu taktik üzerinde etkili oldu.

Yenilikler

  • Süper yumuşak lastikler Malezya’ya ilk kez geliyor.
  • Geçen yıl yapılan çalışmaların ardından bu yıl Sepang’da önemli bir değişiklik bulunmuyor.
  • Pirelli yakın zamanda yeni şampiyonluklar kutladı: Pirelli lastikli Audi, depar şampiyonasını kazanarak Blancpain GT Series’de dokuzuncu unvanını aldı. İtalyan Tamara Molinaro ise Avrupa Ralli Şampiyonası’nda Kadınlar Kupasını kazandı.