Formula1’in güçlü takımı Red Bull tercihini Honda motordan yana kullandı

2126

Japon otomobil üreticisi Honda, Formula 1’in iddialı takımlarından Red Bull ile motor tedariği konusunda önemli bir anlaşmaya imza attı.

Formula 1’de yarışan Scuderia Toro Rosso’nun resmi motor tedarikçisi olan Honda, 2019 yılından itibaren Red Bull takımına da motor üretecek.

Anlaşma 2019 sezonunda başlayacak

Honda, Red Bull Racing takımı ile imzaladığı anlaşma ile birlikte Formula 1’de motor desteği verdiği takım sayısını ikiye çıkardı. Scuderia Toro Rosso ile devam eden iş birliğinin yanına Red Bull’u da ekleyen Honda, 2019 yılından geçerli olmak üzere Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda start alacak olan Aston Martin Red Bull Racing takımına da motor üretecek. Takımlardan gelecek talepler doğrultusunda isteğe özel olarak geliştirilecek motorlar, birbirlerinden farklı teknik özelliklere sahip olacak.

Red Bull’un 2 takımına da motor verecek

İmzalanan anlaşma kapsamında Formula 1’de yarışan iki önemli takımın motor tedarikçisi olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Honda Başkanı Takahiro Hachigo, “Scuderia Toro Rosso ile sürdürdüğümüz iş birliğimizin yanına şimdi de Red Bull ailesini de ekliyoruz. 2019 yılından itibaren Aston Martin Red Bull Racing takımına da Formula 1’de sahip olduğumuz yüksek teknolojiyi yansıtan en yeni motorlarımızı tedarik edeceğiz. Bir sezonda iki takıma hizmet vererek eskiye oranla 2 kat data toplama şansına erişeceğiz. Hem Toro Rosso hem de Red Bull Racing ile birlikte çalışarak oluşturduğumuz bu güçlü ortaklıklar sayesinde, şampiyona ve yarışlarda her zaman lider olma hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız” diye konuştu.

12 yıllık ortaklık sona erdi

Bilindiği gibi 12 yıl önce 2007 ‘de Red Bull Takımı Renault’nun motorlarını kullanmaya başladı. O günden bu yana Renault motorları ile bir çok başarıya imza atan Red Bull özellikle Renault’nun F1 V8 motoruyla 47 yarış ve 8 dünya şampiyonluğu kazandı. Renault motoru ile 2010-2013 yılları arsında 4 kez sürücüler şampiyonasını ve 4 kez de markalar şampiyonasını kazandı. Öte yandan Red Bull motosiklet yarışlarında da Honda ile işbirliği içinde.

Aytron Senna Honda ile Zirveye çıkmıştı

Efsane pilot Aytron Senna da zaferlerinde Honda motora çok şey borçluydu. Formula 1 dünyasının idol isimlerinden biri olan ve hayatını formula1 yarışında kaybeden ünlü sürücünün birçok şampiyonluğunda Honda Motor’un imzası vardı.