Futbolun patronu FIFA’yı Çinliler ele geçirdi

2102

KPMG Football Benchmark ekibi, ‘FIFA ekonomisi’ni’ analiz etti. Futbolun patronunun 19 sponsorluk anlaşması bulunuyor, bunların 7’si Çinli şirketlerle. Yalnızca 9 yıl önce kurulan Çinli Vivo firması, FIFA’ya 6 yıllık anlaşma kapsamında 400 milyon euro ödeyecek.

Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası heyecanı tüm hızıyla devam ederken KPMG Football Benchmark ekibi futbolun patronu FIFA’nın kasasını inceledi. Dünyanın en büyük kupasını veren FIFA’nın 19 sponsorluk anlaşması bulunuyor. Bunların 7’sine imza atan Çinli şirketler dünya futbolunun en güçlü sponsoru durumunda.

Rus firmalar kupa sonrası çekilecek

Çin’i 5 sponsorlukla 2018 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya takip ediyor. Ancak Rus sponsorların 4’ü (Alrosa, Russian Railways, Alfa Bank, Rostelecom) organizasyona ev sahipliği yaptıkları için FIFA’nın bölgesel destekçisi oldu. Çinli 3 şirket (Yadea, Diking, LUCI) ise 2018 Dünya Kupası’na ev sahibi olmamalarına rağmen, bölgesel destekçi kontenjanında FIFA ile anlaşma imzaladı.

Hedef 2050 yılında süper güç olmak

Sony, Emirates, Castrol, Continental ve Johnson&Johnson gibi köklü şirketlerin FIFA’yla sözleşmelerini yenilememesinin ardından bu boşluğu Çinliler doldurdu. Yalnızca 9 yıl önce kurulan Çinli Vivo firması, Rusya 2018, Katar 2022 ve Konfederasyonlar Kupası’nın sponsoru oldu. Akıllı telefon geliştiren bir firma olan Vivo, FIFA’ya 6 yıllık anlaşma kapsamında 400 milyon euro ödeyecek. 2050 yılında futbolun süper gücü olmayı amaçlayan Çin’de Başkan Xi Jinping’in hedefi; 15 yıl içinde Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak.

İşte FIFA’nın sponsorları ve kategorileri:

Sponsor Kategoriler
Wanda Group (Çin) Resmi Ortak
Hisense (Çin) Dünya Kupası Sponsoru
Vivo (Çin) Dünya Kupası Sponsoru
Mangniu (Çin) Dünya Kupası Sponsoru
Yandea (Çin) Bölgesel Destekçiler
Diking (Çin) Bölgesel Destekçiler
LUCI (Çin) Bölgesel Destekçiler
Gazprom (Rusya) Resmi Ortak
Alrosa (Rusya) Bölgesel Destekçiler
Russian Railways (Rusya) Bölgesel Destekçiler
Alfa Bank (Rusya) Bölgesel Destekçiler
Rostelecom (Rusya) Bölgesel Destekçiler
Coca-Cola (ABD) Resmi Ortak
Visa (ABD) Resmi Ortak
Budweiser (ABD) Dünya Kupası Sponsoru
McDonalds (ABD) Dünya Kupası Sponsoru
Qatar Airways (Katar) Resmi Ortak
Adidas (Almanya) Resmi Ortak
Hyundai (Güney Kore) Resmi Ortak