Golden Scarab, Citroen’in 100. Yıl kutlamaları için yeniden…

1534
Sahra Çölü’nden 1922 yılında geçen ilk araç olan Citroën’in yarı paletli ‘Golden Scarab’ isimli aracı, 2016 yılında başlayan bir yeniden inşa projesine konu oldu.

Golden Scarab, 13 Mayıs tarihinde Paris’teki Sanat ve El Sanatları Müzesi’nde eğitim projesinin ortaklarının katılımıyla tanıtıldı. Mühendislik öğrencileri tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan yarı paletli otomobil, Temmuz ayındaki “Yüzyılın Buluşması”na katılmadan önce Haziran ayındaki Citroën’in yüzüncü yıl dönümü kutlamalarında boy gösterecek.

Eğitim projesi olarak 2016 yılında 160 mühendislik öğrencisi ve 40 öğretmen tarafından başlatılan projenin, finansal, teknik ve lojistik desteğini Citroën üstlendi. Golden Scarab, Citroën’in100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinliklerde sergilenecek.

Citroën CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede: “Golden Scarab’ın yeniden üretilmiş olması Citroën’in 100. yıl dönümü kutlamalarına tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Bu, André Citroën’in takdir edeceği bir proje olurdu. Golden Scarab’ın birebir orijinal replikasının üretilmesi gibi önemli bir projenin her aşamasına destek vermekten gurur duyuyoruz. 100 yıllık süre iki aracın mimarlarının tamamen farklı olmasını sağlasa da, onlara aynı tutku yön veriyor” dedi.