Goodyear, Soya Yağı Teknolojisi İle “Yılın Ekolojik Başarı”Ödülünü Kazandı

1789

Goodyear Tire & Rubber Şirketi, Almanya’nın Hannover şehrinde gerçekleşen 2018 Lastik Teknolojileri Fuarı’nda, “Yılın Ekolojik Başarısı” kategorisinde Uluslararası Lastik Teknolojisi İnovasyon ve Mükemmellik Ödülü’nün sahibi oldu.

Ödül kazanan teknoloji, Goodyear’ın lastik sırtı bileşiminde geleneksel petrol yerine soya yağını kullanması ile büyük bir buluşu temsil ediyor.

Goodyear, Birleşmiş Soya Yağı Kurulu ile lastik performansını artırmaya yönelik soya bazlı teknolojiler geliştirebilmek amacıyla son birkaç yıldır çalışmalar yürütüyor. Goodyear’ın yeni teknolojisi, kapsamlı analizlerin ve yol testlerinin sonrasında iki yeni lastiğinde – Assurance WeatherReady ve Eagle Enforcer All Weather – kullanıldı.

Soya yağı lastiklerin daha iyi performans göstermesini sağlıyor

Goodyear’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı Chris Helsel, “Birleşmiş Soya Yağı Kurulu ile yürüttüğümüz çalışmalar, soya yağının daha iyi performans gösteren lastiklerin geliştirilmesinde kullanılması amacıyla malzeme bilimcilerimiz ve lastik mühendislerimiz için eşssiz bir fırsat sunmuştur. Bu çalışmanın, ticari olarak da başarılı ürünler ile neticelenmesi son derece heyecan verici olmuştur. Ayrıca, sağladığı ekolojik başarının sektör tarafından da tanınmasından ötürü büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Yakıt tüketimini azaltıyor; lastik üretim verimliliğini ise arttırıyor

Goodyear, soya yağının, kauçuğun soğuk havalarda yumuşak kalmasını sağlayarak düşük hava sıcaklıklarında lastiğin esnekliğini iyileştirdiğini, yağmurlu ve karlı zeminlerde çekiş gücünü artırdığını keşfetti. Bunlara ek olarak Goodyear, soya yağının kauçuk hamuru ile daha kolayca karıştığını ve yakıt tüketimini azalttığını; böylece lastik üretim verimliliğini artırdığını da ortaya çıkardı.