Hangisi daha avantajlı; filo kiralama mı, araç satın alma mı?

2432

Bilindiği gibi işletmelerdeki en büyük gider kalemlerinin başında şirket araçları geliyor. Peki filo kiralama mı, yoksa araç satın alma mı daha avantajlı?

Filo yönetiminde benchmark olarak bakılan B/C segment otomobillerde, yakıt ve arızalar hariç bir aracın işletmeye maliyeti yıllık 25.000 TL ile 35.000 TL arasında. Kiralamak yerine satın alma tercih edilirse; araç başına ortalama yıllık 5.000 TL-10.000 TL’ye varan bedeller, ilave maliyet olarak yükleniliyor.

Filo kiralamayı seçenler, satın almaya kıyasla araç başına %20 tasarruf ediyor

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan operasyonel filo kiralama sektörünün önde gelen isimlerinden Fleetcorp’un CEO’su Dr. Barbaros ÇITMACI, filo kiralama hizmetinin; hasar yönetiminden sigortaya, yedek araç temininden vergi ödemelerine kadar birçok hizmeti kapsadığına dikkat çekerek;”Filo kiralamayı seçenler, satın almaya kıyasla araç başına %20’ye kadar tasarruf gerçekleştiriyor…TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) tarafından hazırlanan 2017 3. çeyrek raporuna göre; 2010 yılında sektörde müşteri başına düşen araç sayısı 11,1 iken, 2017 sonu itibarıyla 5,2 seviyesindedir. Operasyonel hizmetlerin sunduğu kolaylıkların bilinmeye başlaması ile birlikte, müşteri ve araç portföyünün çeşitlendiği ve risklerin azaltıldığı bir dönemdeyiz” dedi.

“Araç satın almada ikinci el riski, faiz riski, sigorta riski var.”

Günümüzde birçok işletmenin risk transferi olarak da (ikinci el riski, faiz riski, sigorta riski gibi) tanımlanacak şekilde filo kiralamaya yöneldiğini, sektörün işletmelere yönelik birçok avantaj sunduğunu ifade eden Dr. Barbaros ÇITMACI “Örneğin biz müşterilerimize 3 farklı ürün paketi ile araç sayısı sınırlaması olmaksızın hizmet sağlıyoruz. 12 aydan 48 aya kadar çok kapsamlı kiralama seçeneklerimiz bulunuyor. Kiralama hizmeti süresince müşterilerimize sunduğumuz çok özel avantajlar var. Bunlar; araçların yetkili servislerde orijinal parça kullanılarak bakımı, onarım hizmetleri, zorunlu trafik sigortası ve plaka bazlı kasko poliçesi, lastik değişimi, yedek araç temini, 7/24 yol yardım desteği bunlar arasında sayılabilir. Güçlü teknolojik alt yapımız sayesinde ‘Online Raporlama’ gibi farklılık yaratan hizmetler de söz konusu olabiliyor. Masraf kontrolü ve takip kolaylığı da sağladığımız avantajlar içinde… Müşterilerimize, sözleşme bitim tarihinden 6 ay öncesine kadar yıllık öngördükleri kilometre limitlerini değiştirme fırsatı veriyoruz. Böylece müşterilerimiz kullandıkları kadar ödeme şansına da sahip oluyorlar”dedi.