Hem binek otomobil hem hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi

3539

Fiat’ın Avrupa’daki iki AR-GE merkezinden biri konumunda bulunan Tofaş,Türkiye’nin hem binek otomobil hem hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi.
Bursa’nın ikinci, Türkiye’nin ise 6. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 400 bin araçlık üretim kapasitesine ve 7 bin 500 çalışana sahip bulunuyor.

“Fiat, yerli üretimden satışlarda sektör lideri”

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, otomotiv pazarının 2017 yılı performansı ile ilgili yaptığı açıklamada “Fiat markasının iç pazardaki satışlarının yaklaşık yüzde 90’ı, fabrikamızda ürettiğimiz araçlardan oluşuyor. Yerli üretimden satışlarda yine sektörün lideri durumundayız” dedi. Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, otomotiv pazarının 2017’yi önceki yıl olduğu gibi 1 milyona yakın satış rakamıyla kapatacağını öngördüklerini söyledi.

Fiat Egea,Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli

Egea ailesinin satış adedi 85 bine eriştiğine vurgu yapan Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç, Fiat’ın 2017 performansına ilişkin ise şunları söyledi:”Egea projesi 2017’de lokomotif görevi gördü. Fiat Egea, bugün hala Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli olma başarısını sürdürüyor. Lansmanından bu yana geçen 2 yıllık süreçte, Egea ailesinin satış adedi 85 bine erişti. 2017 yılının 11 ayında ise 40 binden fazla satış gerçekleştirdik. Pazar payımızı 2016’ya oranla yaklaşık 2 puan artırarak 2017’yi hedeflerimiz doğrultusunda kapatıyoruz. Öte yandan, Fiat markasının iç pazardaki satışlarının yaklaşık yüzde 90’ı, fabrikamızda ürettiğimiz araçlardan oluşuyor.”

Dünya devleri için Türkiye’de üretim yapıyor

Türkiye’nin hem binek otomobil hem hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen, Peugeot markalarına, Yeni Doblo projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapıyor.