Hangisi: Hibrit mi, yüzde 100 elektrikli mi?

1856

Dünya otomobil sektörü adeta geleceğini arıyor. Sağlığı ve çevreyi tehdit eden ölümcül salınımlar yüzünden 2030 yılına yönelik üretim stratejileri değişti. Soru şu: Hibrit mi, elektrikli mi?

Otomotivde her şey çok hızlı gelişiyor, bir o kadar da çok hızlı değişiyor. Dizel motorların yavaş yavaş tarih olacağı bir döneme giren otomotiv sektöründe şimdi neredeyse tüm markalar hibrit otomobillere yöneldi. Pazar yüzde yüz elektrikli araçların mı olacak, yoksa hızla değişen piyasaya hibrit otomobiller mi hakim olacak?

2030 yılında üretilen araçların yüzde 41’i hibrit, yüzde 18’i ise tam elektrikli olacak! 

Aslında otomotiv sektörünün gündemi ile medyanın gündemi farklı. Medyaya göre ‘otonom araçlar hayatımıza girmek için gün sayıyor’ algısı yaratılırken; gerçek tam tersini söylüyor. Üreticilerin stratejileri hibrit otomobiller üzerinde. Yüzde yüz elektrikli otomobillerin pazarın zirvesine oturmaları için daha çok uzun zamana ihtiyaç var.

Piyasa çok hızlı değişecek

Bu konuda yapılan çok kapsamlı araştırma ile ilgili TAYSAD Başkanı Alper Kanca’nın görüşleri şöyle: “Araştırmalara göre 2030 yılında üretilen araçların yüzde 18’i tam elektrikli, yüzde 41’i ise hibrit olacak. Böyle bir gelecekte bizim şirketlerimiz nerede olur, cirosu ne kadar olur, bu kadar çalışanı olur mu? diye düşünmemiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemde üretim süreçleri çok daha kompleks olacak ve adetler artacak. Gitgide daha kısa vadeli tahminler olacak. Piyasa çok hızlı değişecek.”

Dizel mi benzinli mi tartışması sona eriyor!

İlk etapta çoğumuz kabullenmek istemese de “Dizel mi, benzinli mi!” tartışmaları artık geride kaldı. Şimdi ve gelecekteki soru şu olacak, en azından 2050 yılına kadar: Hibrit mi, tam elektrikli mi!..