Hız kamerası ve EDS’lere yakalanmak tarihe karışıyor

3223

Yandex Navigasyon, Türkiye’de 11 şehirde 500’ün üzerinde hız kamerası ve EDS (Elektronik Denetleme Sistemleri) noktasında sürücüleri uyarıyor.

Yandex Navigasyon, Türkiye’de 11 ilde (İstanbul, Konya, Gaziantep, Bolu, Çanakkale, Uşak, Bilecik, Kırıkkale, Tekirdağ, Amasya, Çankırı) 500’ün üzerinde noktada yer alan hız kameraları ve diğer EDS’leri (Elektronik Denetleme Sistemleri) haritasına ekledi.

Bu yeni çalışma sayesinde, kullanıcılar hız kameralarının ve EDS’lerin bulunduğu noktaları harita üzerinde görebiliyor. Kullanıcılar hız kamerası noktalarına yaklaşırken, eğer belirlenen hız limitlerini aşmışlarsa Yandex tarafından “hız kamerası” ve devamında o yoldaki “hız sınırı” hakkında sesli bilgilendirme mesajlarıyla uyarılıyor. Ayrıca harita üzerinde kamera ikonları gösteriliyor. Kullanıcılar bu görsel ve sesli uyarılar sayesinde hızlarını kamera noktasına varmadan kontrol edebilme fırsatı buluyor. Diğer EDS noktaları da aynı şekilde Yandex Navigasyon’un haritası üzerinde yer alıyor. Kullanıcılar dilerlerse navigasyonun ayarlar bölümündeki ses ve bildirimlerden EDS yol uyarılarını da açabiliyor.