Hollanda Grand Prix’si 35 yıl aradan sonra tekrar Formula 1 takviminde!

1597

Son yılların flaş ismi Max Verstappen hayranları sevinç içinde. Çünkü 35 yıllık bir aradan sonra Formula 1, Hollanda’ya geri dönüyor.

2020 Formula 1 takvimine dahil edilen Hollanda Grand Prix’si 1985 yılındkia yarışa en son ev sahipliği yapan tarihi Zandvoort’a geri dönüyor. Amsterdam yakınlarındaki kum tepelerinin arasında yer alan tarihi sahil şeridindeki efsane pist 2020 yılında Versttapen hayranlarıyla dolup taşacak.

Anlaşma en ez 3 yıl sürecek

Formula 1 Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Chase Carey, Hollanda Grand Prix’sinin 2020’den itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’na geri döndüğünü resmen bugün açıkladı. Son zamanlarda, SportVibes, TIG Sports ve Circuit Zandvoort tarafından oluşturulan ortaklık, Formula 1 ile Dutch Grand Prix için uzun süreli bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın ilk bölümünün en az üç yıl süreceği açıklandı. Öte yandan, Formula 1’in uzun zamandır devam eden sponsorlarından Heineken, Hollanda Grand Prix’sinin de ana sponsoru olacak.

 Zandvort pisti, Atlas Okyanusu kıyısında…

Hareketli Amsterdam kentinden çok uzakta olmayan Zandvoort, muhteşem plajları ve uzun kumsalıyla bilinen Hollanda’nın büyük bir sahil beldesidir. Zandvoort Pisti, Formula 1 yarışlarına uzun yıllar ev sahipliği yaptı. Pist Zandvoort belediye meclisi ve diğer ortakların yardımıyla yeniden inşa edilecek. Pist ve altyapısı, Formula 1 Dünya Şampiyonası yarışlarına tekrar ev sahipliği yapmak için FIA tarafından belirlenen standartları karşılayacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Hollanda GP’sini en son Niki Lauda kazanmıştı

Niki Lauda, 1985’te Zandvoort’da yapılan Hollanda’nın son Grand Prix’sinin galibi olmuştu. Sızan bilgilere göre Hollanda GP’si önümüzdeki yıl Mayıs ayının ilk haftasında yapılacak.