Honda, elektrikli otomobile geçiş sürecine hız verdi

1495
Honda-e-prototip
Honda, 2019 Cenevre Otomobil Fuar’ında elektrikli otomobile geçiş sürecini hızlandırdığını açıkladı. ‘Honda e Prototype’ isimli elektrikli aracının dünya tanıtımını gerçekleştiren Japon üretici, 2025 yılına kadar Avrupa satışlarının tamamını elektrikli segmente taşımayı hedefliyor.

2019 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ‘Honda e Prototype’ın dünya tanıtımını gerçekleştiren Honda, araçların elektrikle geleceğe hazırlanması konusunda hedeflerini hızlandırdığını da duyurdu. Şirket, 2025 yılına kadar Avrupa satışlarının tamamında elektrikli güç ve aktarma organlarına geçmeyi hedefliyor. Honda ayrıca Avrupa’daki elektrikli araç kullanıcıları ve servisleri için kapsamlı bir çözüm sunan enerji yönetimi ürünleri ve hizmetleri geliştirmeyi de hedefliyor.

Yeni ‘Honda e Prototype’ dünya tanıtımı

Honda’nın Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda sergilediği yeni şehir içi elektrikli aracı ‘Honda e Prototype’, markanın yüksek beğeni toplayan 2017 Urban EV Concept çalışmasından geliştirildi. Bu yeni model Honda’nın Avrupa bölgesi “Electric Vision” stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Modern yaşam tarzının gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan ‘Honda e Prototype’, özgün ve benzersiz tasarım ile birlikte gelişmiş işlevsellik ve üstün sürüş dinamiklerini harmanlıyor.

Düzgün ve pürüzsüz yüzeylerin dikkat çektiği tasarımda ön kaputtan yükselen ve ön yolcuların üstüne kadar uzanan geniş panoramik bir ön cama yer veriliyor. Aerodinamik performansı daha da artıracak şekilde konumlandırılan A sütunları, sessiz ve dingin bir sürüş sağlamak için camla aynı geometriye sahip. Geometrik şekillerden arındırılmış profili gömme kapı kolları ve geleneksel yan dikiz aynalarının yerini alan kompakt kameralar tamamlayarak aracın aerodinamik verimliliğine katkı sağlıyor.

Honda’nın özel bir elektrikli araç platformu kullanarak ürettiği ilk kompakt otomobil, şehir içi sürüşlerinde mükemmel bir verimlilik, performans ve kullanım kolalığı dengesi sunuyor. Tam şarj ile 200 km’ye kadar elektrikli menzil sunan ‘Honda e Prototype’, ‘hızlı şarj’ fonksiyonu sayesinde sadece 30 dakikada bataryayı yüzde 80 şarj edebiliyor. Arka aksta konumlandırılan motoruyla kompakt boyutlu elektrikli otomobil, üstün sürüş dinamikleri ve eğlenceli bir sürüş sunuyor.

2019 yılı yaz başlarında resmi ön sipariş süreci başlayacak olan ‘Honda e Prototype’ için şimdiden 15 bin adet ön talep alındı.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda ‘Honda e Prototype’ haricinde CR-V Hybrid, HR-V Sport, yedi koltuklu CR-V, Honda Civic 1.0T Sportline olmak üzere güncel ürün gamındaki modellerin yeni versiyonları da tanıtıldı. Honda, fuarda hazırladığı özel bir bölümde motor sporlarında şampiyonluk elde eden araçlarını ve motosiklet modellerini de sergiliyor.