Honda Formula 1’de yoluna Aston Martin ile devam edecek

3740

Honda, 2026 sezonunda yürürlüğe girecek olan yeni F1 düzenlemelerine uygun güç üniteleri tedarik etmek için Aston Martin ile iş birliğine imza attı.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2025 yılındaki sezonun sonuna kadar Red Bull ve AlphaTauri takımlarının kullandığı motorları üretmeyi sürdürecek olan Honda, Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 2026 sezonu için Aston Martin takımının güç ünitesi tedarikçisi olacağını duyurdu.

Honda Motor, 2026 sezonundan itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’na güç ünitesi tedarikçisi olarak katılacağını açıkladı. Honda, 2026 sezonunda yürürlüğe girecek olan yeni F1 düzenlemelerine uygun güç üniteleri tedarik etmek için Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Ekibi ile iş birliğine imza attı. Yeni güç ünitesi düzenlemeleri ile Honda’nın karbon nötr yaklaşımı ortak noktada buluştu. Yarışçı ruhu ile geliştirmelerine devam eden Honda, sürdürülebilirlik yaklaşımına dayanarak F1 yarışlarında yeni bir mücadeleye katılma kararı aldı. 2022’den bu yana hem otomobil hem de motosiklet motor sporları faaliyetlerinden sorumlu olan Honda Racing Corporation (HRC); güç ünitelerinin geliştirilmesini, yarış katılımını ve F1 yarışlarını yönetecek. 

FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2026 sezonundan itibaren 2030 yılına kadar karbon nötr hedefi için motor/elektrik motoru maksimum güç çıkış oranı 50/50 olan yeni düzenlemeler uygulanacak. Hali hazırda kullanılana kıyasla elektrik enerjisi dağıtımında önemli bir artışı gerçekleştirilecek ve yüzde 100 sürdürülebilir yakıtın kullanılması zorunlu olacak. 2026 yılında yürürlüğü girecek düzenlemeler ile frenleme gibi belirli durumlarda kinetik enerjiyi geri kazanan ve onu elektrik enerjisine dönüştüren enerji geri kazanım sisteminin (ERS) çıkışı üçe katlanırken motor çıkışının azaltılması şartı koşuluyor. 

EN KAPSAMLI FORMULA 1 HABERLERİ www.otoaktuel.com.tr’de…