ŞOK: Honda Formula 1’den çekiliyor!

8705
Honda Formula 1'den çekiliyor!

Formula 1’de deprem etkisi yaratan karar Honda’dan geldi. Honda 2021’in sonunda Formula 1’den ayrılacağını açıkladı.

Honda, 2021’in sonunda Formula 1’den ayrılacak. Honda’nın F1’den ayrılma kararı şok etkisi yarattı. Özellikle Honda motoru ile zirveyi kovalayan Red Bull, Honda’nın ayrılış kararını vermesi ile yeni motor seçenekleri arama kararı verdi.

Honda Formula 1'den çekiliyor!

Honda’nın ayrılışı en çok Red Bull takımını etkileyecek

Red Bull ve AlphaTauri, Honda’nın 2021’in sonunda Formula 1’den çekileceğini duyurmasının ardından yeni bir güç ünitesi tedarikçisi arayışına başladı. Ancak Honda, Red Bull ve AlphaTauri ile önümüzdeki yılın sonuna kadar var olan anlaşmalarının ötesine geçmemeye karar verdi.

Honda, alınan kararın otomobil endüstrisinin “yüz yılda bir kez büyük bir dönüşüm sürecinden geçmesi” nedeniyle verildiğini ve “zafer kazanma hedefine ulaşarak” ayrılacaklarını söyledi.

Max Verstappen, geçen yıl Avusturya’da Red Bull-Honda ortaklığı için önemli bir zafer elde etti. Bu Honda’nın F1’de 2006’dan bu yana ilk zaferiydi.

Japon şirket yaptığı açıklamada, “Honda, azami gayretiyle yarışmaya devam etmek ve 2021 sezonunun sonuna kadar daha fazla zafer için çabalamak için Red Bull Racing ve Scuderia AlphaTauri ile birlikte çalışacak” dedi.

Honda gidince 3 seçenek kalıyor

Karar, Formula 1’i üç güç ünitesi tedarikçisiyle baş başa bırakacak. Mercedes, Ferrari ve Renault. Takımlar Mercedes veya Ferrari’yi tedarik sağlamaya ikna edemezlerse, mevcut kurallara göre Renault, Red Bull ve AlphaTauri’ye şu anda en az müşteriye sahip oldukları için motor tedarik etmek zorunda kalacak.

Honda’nın kararını anladığını ve saygı duyduğunu söyleyen Red Bull patronu Christian Horner, “Yeni bir yenilik, gelişme ve başarı çağına girmeyi dört gözle bekliyoruz. Grup olarak, 2022 ve sonrası için en rekabetçi güç ünitesi çözümünü daha fazla değerlendirmek ve bulmak için bize ayrılan zamanı şimdi kullanacağız” dedi.