Honda, küresel otomobil üretim yapılandırmasını açıkladı

2783

Abdullah Kurtay-Honda bugün aralarında İngiltere ve Türkiye’nin de yer aldığı küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı.

Bu yeniden yapılanma, küresel otomotiv endüstrisindeki benzeri görülmemiş değişiklikler ve elektrikli otomobillerin giderek daha fazla önem kazanmasından kaynaklandığı açıklandı.
Honda Global’den yapılan açıklamada elektrifikasyonun önemli zorlukları nedeniyle Honda’nın küresel üretim operasyonlarını revize edeceğini ve yüksek üretim hacimlerine sahip olmasını beklediği bölgelere odaklanacağına dikkat çekildi.

Honda İngiltere’deki fabrikayı kesin kapatacak, Türkiye’de ise Civic üretimini sonlandıracak!

Bugün yapılan açıklamada İngiltere’deki fabrikanın kapatılacağı ve 3500 işçinin işine son verileceğinin altı çizildi. Yapılan açıklamada bugün itibariyle işçilerle istişarelere başlanacağı vurgusu yapıldı. Honda’nın İngiltere Fabrikası motor üretimi dahil yılda 150 bin araç üretiyor. Fabrikada hem Civic Hatchback, hem de Civic Type R üretiliyor.
Açıklamada Türkiye için ise şöyle denildi: “Küresel yapılanma aynı zamanda Honda’nın Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da içerecek. Honda Türkiye A.Ş. şu anda yılda 38.000 adet Civic üretiyor. Şirket 2021 yılında mevcut Civic Sedan modelini üretmeyi durduracak ve ticari faaliyetlerini sürdürmeyi planlıyor. Honda Türkiye A.Ş. bu dönemde Türk paydaşlarla yapıcı diyaloglar sürdürmeye devam edecektir.”