Hurda teşviği otomotiv yetkili satıcıları için hayati öneme sahip

1100

Hurda teşviğinde ÖTV matrahlarının 1 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmesiyle ilgili olarak OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu açıklama yaptı.

Sektörün içinden geçtiği zor dönemde yapılan bu desteğin önemine değinen Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu’nun bugün yürürlüğe giren kararname ile ilgili açıklaması şöyle:

Sektör dernekleri ile beraber Gelir İdaresi Başkanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde sürekli dile getirdiğimiz hurda işlemlerindeki matrahların ÖTV ile eşitlenmesi talebimizin 1 Mayıs itibarı ile başlaması çok önemliydi.

İlk dört ayda bir önceki yıla göre %50’ye yakın kayıp yaşadık

Bu yılın ilk dört ayında bir önceki yıla göre %50’ye yakın kayıp yaşamış olan otomotiv sektörü bu desteklere çok ihtiyaç duymakta.

Teşvik otomotiv yetkili satıcılarımız için hayati öneme sahip

Yetkili satıcılarımız şirketlerini ayakta tutmakta oldukça zorlanmaktalar, ancak hem ÖTV-KDV desteği hem de hurda teşviğinin devam ediyor olması otomotiv yetkili satıcılarımız için hayati öneme sahip.

Amacımız sektör oyuncularının ayakta kalması

Sektörümüz ihracatı ve istihdamı ile son derece kritik bir öneme sahip, amacımız sektör oyuncularının ayakta kalarak bu dönemi atlatabilmeleri. İnanıyoruz ki yılın ilerleyen dönemlerinde yeni destekler ile satışlar artacak ve yıl beklentilerin üzerinde bir rakam ile kapanacaktır.