Hyundai, Neuville ile Portekiz Rallisi’ni kazanarak WRC’de lider oldu

2634

Hyundai, Thierry Neuville ile hem ilk kez Portekiz Rallisi’ni kazandı hem de WRC’de liderliğe yükseldi. Dünya Ralli Şampiyonası’nın önemli bir virajı olan (Rally de Portugal) Portekiz Rallisi, ilklere sahne oldu. Baştan sona heyecan ve çekişmenin doruk yaptığı rallide gülen taraf Hyundai oldu.

Hyundai son ana kadar ilk üçe iki pilotu ile girme mücadelesi verirken, Citroen pilotu Kris Meeke’nin inanılmaz kazası hafızalara kazındı. Perşembe günü futbol maçlarını aratmayan on binlerce ralliseverin izlediği ‘özel seyirci etabı’ ile start alan Portekiz Rallis’inde; pilotlar Cuma, Cumartesi, Pazar günleri kırıcı ve bir o kadarda zorlu ve hızlı etaplarda ter döktüler. Finişe Hyundai, Neuville ile lider gelirken, ilk kez kazandığı Portekiz Rallisi’nin zaferi, Hyundai’ye hem pilotlar şampiyonasında, hem de markalar şampiyonasında liderlik getirdi.

Sordo 10 saniye zaman cezası aldı

Hyundai ‘nin tecrübeli pilotu Sordo 3. etapta yaptığı hata yüzünden komiserler kurulu kararıyla 10 saniyelik zaman cezasına çarptırıldı. Sordo, son etaba kadar podyum için mücadele etti, ancak bir anlık kural hatası ona pahallıya mal oldu ve yarışı ancak 5. sırada bitirebildi.

Citroen pilotu Meeke’nin kazası kafaları karıştırdı

Kris Meeke, Cuma günü Ponte de Lima etabının ikinci geçişinde yaşadığı kaza sonucu hastaneye kaldırıldı. Kazadan sonra Citroen’in halini görenler, gözlerine inanamadı. Buradan Meeke ve co-pilotunun sağ çıkması bir mucizeydi. Çünkü roll-barlı bir yarış otomobili ne olursa olsun bu hale gelmezdi. FIA’nın bu konuda nasıl bir açıklama yapacağı ise, merak konusu.

Türk pilotlar yaşadıkları talihsizliklere rağman Portekiz’de başarılı oldular

Dünya Ralli Şampiyonası’nda WRC2’de yarışan Murat Bostancı – Onur Vatansever ile Buğra Banaz – Burak Erdener finiş görerek, Türkiye’ye puanla döndüler. Murat Bostancı Genel Klasman’da 24., WRC2’de ise 11. oldu. WRC3J’de ise Buğra Banaz 4. sırada finiş görerek önemli bir başarı elde etti.

Portekiz Rallisi Genel Klasmanı

1. T.Neuville-N.Gilsoul (Hyundai i20)
2. E.Evans-D.Barritt (Ford Fiesta)
3. T.Suninen-M.Markkula (Ford Fiesta)
4. E.Lappi-Ferm (Toyota Yaris)
5. D.Sordo-C del Barrio (Hyundai i20)
6. M.Ostberg-T.Eriksen (Citroën C3)

Dünya Sürücüler Şampiyonası

Thierry Neuville – 119 puan
Sébastien Ogier – 100 puan
Ott Tänak – 72 puan
Dani Sordo – 58 puan
Esapekka Lappi – 57 puan
Andreas Mikkelsen – 54 puan
Elfyn Evans – 45 puan
Kris Meeke – 43 puan
Jari-Matti Latvala – 31 puan
Craig Breen – 26 puan

Dünya Markalar Şampiyonası

Hyundai WRT – 175 puan
M-Sport Ford WRT – 162 puan
Toyota Gazoo Yarış – 140 puan
Citroën Toplam Abu Dhabi WRT – 111 puan