Hyundai Türkiye Başkanı ve CEO’su Ickkyun Oh: Kore’nin Türkiye’ye borcu var!

14086

Hyundai Türkiye Başkanı ve CEO’su Ickkyun Oh: Kore’nin Türkiye’ye borcu var!..Türkiye’deki görevine 1 Ağustos’ta başlayan Hyundai Türkiye Başkanı ve CEO Ickkyun Oh,Yeni Hyundai Tucson‘un Antalya’daki lansmanı sırasında yaptığımız sohbette ilginç, bir o kadar da önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Oh, Türkiye’ye gelmeden Hyundai için çok önemli bir pazar olan Rusya’da Hyundai’nin başkanı olarak görev yapıyordu. Oh, Rusya’ya atandığında, Rusya krizle boğuşuyordu ve başkan, kriz dönemini öyle iyi yönetmişti ki, Hyundai krizden karlı çıkmayı başarmıştı.

“Türkiye’nin bugün yaşanan sorunları en kısa sürede çözeceğine inanıyorum.”

“Şimdi Türkiye’desiniz, tam bir kriz demesek de, Türkiye ekonomisi önemli bir sorunla, kur sorunuyla uğraşıyor; bu konuda neler söyleyebilirsiniz?” şeklindeki sorumuza Oh, gülerek şu cevabı verdi: “Ben Rusya’da kriz dönemini çok iyi yönettim. Türkiye’ye gelmeden ve şimdi, neredeyse geceli-gündüzlü araştırmalar yapıyorum. Bugün neler yapmalıyız, yarın neler yapabiliriz ve gelecekte neler yapacağız!.. Öncelikle Türkiye’nin bugün yaşanan sorunları en kısa sürede çözeceğine inandığımı söylemek istiyorum. Türkiye’nin bunu aşacak alt yapısı var.”
Oldukça neşeli, bir o kadar da sıcak kişiliğiyle sempati çeken Hyundai Türkiye’nin yeni Başkanı Ickkyun Oh, Rusya krizinden örnek vererek, Türkiye’nin acilen iç pazarda hareketliliği hızlandıracak önlemler alması gerektiğini savundu… Rusya’nın krizi böyle yaparak atlattığını söyleyen Oh, Türkiye ekonomisine güvenlerinin sonsuz olduğunu, Otomotiv Sektörü’nün Türkiye’nin üretimine ve ihracatına katkısının artarak süreceğine inandıklarını belirtti.

Kore’nin Türkiye’ye borcu var!

Hyundai Türkiye’nin yeni Başkanı ve CEO’su Ickkyun Oh, hiçbir Koreli’nin Türkiye’nin kendileri için can verdiğini asla unutmadığının altını çizerek, Kore’nin değerinin ölçülemeyeceği büyüklükte Türkiye’ye minnet borcu olduğunu söylerken, buğulanan gözlerinden bu söylediklerinin ne kadar içten olduğunu görmek hiç de zor değildi.

Hyundai Türkiye’de daha da büyüyecek?

Hyundai’nin global satışları içinde Türkiye’nin payının yüzde 1.6 olduğunu söyleyen Oh, Türkiye’deki üretim ve ihracat adetlerinin yanı sıra Türkiye’deki pazar payını da artıracaklarını belirtti. Oh, “Hyundai’nin global pazardaki satışlarında Türkiye Hyundai’nin payını en kısa sürede yüzde 1.6’dan yüzde 10’a çıkaracağız” diyerek, hedef büyüttüklerinin sinyalini verdi.

Hyundai’den sürpriz model ve yatırım mı geliyor?

Kriz ortamlarını seven bir yönetici olarak da değerlendirebileceğimiz Ickkyun Oh’un, Hyundai Türkiye’nin global Hyundai’nin pazar payı katkısını yüzde 1.6’dan yüzde 10’a çıkarmayı hedefine koyduğuna bakılırsa, Hyundai Türkiye önümüzdeki dönemde, hem sürpriz bir model, hem de yeni yatırım ile gündeme damgasını vuracak gibi gözüküyor. Konuyla ilgili ısrarlarımıza rağmen, sempatik başkan sır vermedi.

Yeni Tucson elimizi daha da güçlendirecek

Yeni Tucson ile ilgili ise Başkan Oh şunları söyledi, “Tucson, hızla büyüyen SUV segmentine paralel olarak, Hyundai’nin Türkiye’de de en çok satan modellerinden biri. Ayrıca Hyundai olarak büyümeye ve gelişimimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Yeni Tucson’un bu konuda elimizi daha da güçlendireceğini düşünüyoruz”…