Hyundai WRC İsveç Rallisi’nde rakiplerine dişini gösterdi

3512

WRC Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2. ayağı olan (Rally Sweden) İsveç Rallisi’nde Hyundai takım halinde başarılı bir performans göstererek, şampiyonanın en zorlu yarışını Thierry Neuville ile kazandı.

Hyundai World Rally Team, İsveç Rallisi’nde dişini göstererek adeta rakiplerine göz dağı verdi. Ekip olarak zorlu etapların neredeyse tümünde beklenenin üstünde performans gösteren Hyundai ekibi zaferi Thierry Neuville-N.Gisoul ikilisi ile kazandı. Hyundai’nin bir diğer ekibi Adreas Mikkelsen-A.Jager ikilisi ise finişe üçüncü sırada gelerek, Hyundai adına podyuma çıkmayı başaran ikinci ekip oldu.

Citroen sezonun  ilk podyum zaferini aldı

Yarış boyunca Hyundai’nin 3 ekibini de zorlayan Citroen Total Abu Dhabi WRT podyuma  çıkmayı Craig Breen-S.Martin ile başardı. Ekip finişe 2. sırada geldi ve Citroen’le sezonun ilk podyum zaferini elde etti. Citroen C3 WRC ile yarışan Mads Ostberg-T.Eriksen ikilisi genel klasmana 6. sıradan girebildi.

Toyota’nın yıldızı Lappi

Toyota Gazoo Racing WRT sezonun ilk yarışı Monte Carlo Rallisi’nde Lappi ile olumlu sinyaller vermişti. Lappi, zorlu İsveç Rallisi’nde de kendisinden bekleneni fazlası ile yaptı ve finişe 4. sırada gelmeyi başardı. Toyota’nın en deneyimli  pilotları Latvala,  genel klasman 7.’si, Tanak ise genel klasman 9.’su olarak yarışı bitirdi.

Gözler Ford pilotu Sebastien Ogier’i aradı

İsveç Rallisi’nin zorlu etapları pilotların adeta kabusu. Kar ve buz. Ve en önemlisi zıplaması bol etaplarda ekipler adeta ecel teri döküyor. Bazen saliseler içinde yapılan bir hata pilotlara büyük zaman kaybına neden olabiliyor. Monte Carlo Rallisi’nde zafere ulaşan Ford pilotları  sezonun ikinci ayağı olan İsveç Rallisi’nde  zaman zaman mekanik ve genellikle de lastik sorunlarıyla boğuştular. Monte Carlo’nun galibi Sebastien Ogier finişe ancak 10 . sırada gelebildi. Teemu Sunnien ise yarışı 8. bitirdi.

Monte Carlo Rallisi’ni Ford Fiesta WRC ile Sebastien Ogier kazandı

WRC Rally Sweden(İsveç Rallisi) Genel Klasmanı

1 Thierry Neuville, N.Gilsoul Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai
2 Craig Breen, S.Martin Citroen Total Abu Dhabi WRT Citroen
3 Andreas Mikkelsen, A.Jager Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai
4 Esapekka Lappi, J.Ferm Toyota Gazoo Racing WRT Toyota
5 Hayden Paddon, S.Marshall Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai
6 Mads Ostberg, T.Eriksen Citroen Total Abu Dhabi WRT Citroen
7 Jari-Matti Latvala, M.Anttila Toyota Gazoo Racing WRT Toyota
8 Teemu Suninen, M.Markkula M-Sport Ford WRT Ford
9 Ott Tanak, M.Jarveoja Toyota Gazoo Racing WRT Toyota
10 Sebastien Ogier, J.Ingrassia M-Sport Ford WRT Ford

WRC Rally Sweden(İsveç Rallisi) Sonrası Puan Durumu

1 Thierry Neuville 41
2 Sebastien Ogier 31
3 Jari-Matti Latvala 23
4 Esapekka Lappi 23
5 Ott Tanak 21
6 Andreas Mikkelsen 21
7 Craig Breen 20
8 Kris Meeke 17
9 Hayden Paddon 10
10 Elfyn Evans 8