İkinci el araç satışında EFT oyunu!

7504
İkinci el araç satışında EFT oyunu!

İkinci el araç satışı yapacaklar dikkat! Aracınızı satarken EFT oyununa gelmeyin. İşte ikinci el araç satışında akla ziyan EFT oyunu!

Covid-19 salgınıyla hacmi giderek büyüyen ikinci el araç pazarında dolandırıcıların akla gelmeyen taktiklerle araç sahiplerini rahatlıkla dolandırabildiği ortaya çıktı. İkinci el araç fiyatlarının tavan yaptığı bu dönemde dolandırıcılık olaylarında da artışlar gözlemleniyor.

EFT taktiğinin kurbanı olmayın

Edinilen bilgilere göre ikinci el araç satışında alıcı pozisyonundaki dolandırıcılar EFT talimatı ile ödeme yaparak, noter satışı ile aracın devrini alıyor. EFT talimatını görerek aracın satışını veren araç sahibi aslında dolandırıldığının farkında bile olmuyor.

Sistem nasıl işliyor?

Genelde internet üzerinde aracını satışa çıkaranları tercih eden EFT dolandırıcıları, anlaştıkları araç sahibiyle araç devri için noterde buluşuyor. Şimdi dikkat! Özellikle saat 17.00 civarını tercih ediyorlar. Noterde bankalarına EFT talimatı vererek bunu satıcıya gösteriyorlar. EFT emrini gören satıcı da aracın devrini yapıyor. Buraya kadar her şey normal gözüküyor. Ama satış işlemi yapıldıktan ve araç teslim alındıktan sonra, dolandırıcılar bankalarıyla görüşüp, talimatı iptal ediyorlar. Çünkü o saatte verilen EFT talimatları bankalararası işlem kapalı olduğu için yapılamıyor. İşlem bir sonraki güne, eğer talimat Cuma saat 17.00’de verildiyse Pazartesi sabahına kalıyor. Bundan faydalanan EFT dolandırıcıları bankalarıyla görüşüp, işlemi iptal ediyorlar.

Banka hesabınızda parayı görmeden işlem yapmayın

İlgililer bu tür sürprizlerle karşılaşmamaları için araç sahiplerini uyarıyor: “Banka hesabınızda parayı görmeden aracınızın devrini yapmayın!..”