1 Nisan’dan itibaren ikinci el otomobilde yeni dönem başlıyor

1943
Her gün binlerce araç el değiştirirken, yılda yapılan ikinci el oto satışı 5 milyonu aşıyor. 1 Nisan’dan itibaren ekspertiz raporu ve garanti zorunlu olurken, kilometre düşüren, araç hasarını gizleyenlere büyük yaptırımlar geliyor.

TÜV SÜD D- Expert’in Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik hakkında şu bilgileri verdi:

1 Nisan’dan itibaren ikinci el alım satımı yapan firmalar ve gerçek kişiler ekspertiz raporu almak zorunda.

8 yaş ve 160 bin km üstü araçlarda rapor zorunluluğu aranmayacak.

İşi otomobil alım satım olmayanların satışlarında rapor aranmayacak.

Hazırlanacak ekspertiz raporunda aracın özellikleri, arıza-hasar durumu ve km bilgilerine yer verilecek. Boyanın durumu, kaza, göçük, dolu hasarı şanzıman, motor, fren sistemi vb gibi parçaların durumu raporda yer alacak.

Sadece TS 13805 standardında HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) almış firmalar raporu vermeye yetkili olacak.

Raporla ilgili yaşanabilecek sorunda raporu veren yetkili firma ve satışı yapan sorumlu tutulabilecek.

Yeni uygulamada garanti, aracı satan firma tarafından en az 3 ay veya 5 bin km olarak verilmek zorunda. Garanti ikinci el aracı motor, şanzıman, kaporta, diferansiyel ve elektrik sistemini kapsayacak.

Yönetmelik kapsamında olan ikinci el araçlarda ekspertiz raporu alınmadığı takdirde noterlerde araç satışı ve devir işlemleri yapılamayacak. Ekspertiz raporları aracın anlık durum bilgisini verdiği için yönetmelik raporun noter satışından hemen önce alınmalı şartı getiriyor.