İkinci El Otomotiv Yönetmeliği tamamlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile, ‘İkinci El Otomotiv Yönetmeliği'nin tamamlandığını söyledi.

2948

İkinci El Otomotiv Yönetmeliği ile otomotiv piyasasını disipline etme adına önemli bir adım attıklarını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “İkinci el otomotiv yönetmeliğini tamamladık. Başbakanlık’ta, inceleniyor. Sektörde güvenli bir ortamın oluşmasını istiyoruz” dedi.

Esnaf Belgesi olmayan galericilik yapamayacak

İkinci el otomobile arızası, kazası gibi ayrıntıların yer aldığı bir künye sistemi getireceklerini belirten Tüfenkci, “Sorumluluğu aracıya verdik. İptal edildiğinde sonuçları ne olacak? İkinci elde ticaretin esaslarını belirledik. Artık her önüne gelen galericilik veya araç alım satımı yapmayacak. Bu işi yapacaklarsa esnaf belgelerini alacaklar. Hem satıcı hem de aracılık yapan rahatlayacak. Sözleşmelerin çerçevesi netleşecek. Satılan araçların nitelikleri tam olarak beyan edilecek. Arızalı, hurda, kaza yapmış araç satılıyorsa kazası belirtilecek. Sağlam araç sattığını söyleyenin de ‘en azından 10 bin kilometre garanti ver’ diyeceği bir sistem düzenleniyor” dedi.