İnci GS Yuasa, ihracat ve satışını 6 yılda 6 katına çıkardı

920

İnci Holding ile GS Yuasa iştiraki İnci GS Yuasa, pandemi etkilerinin sürdüğü 2021 yılında cirosunu yüzde 70 büyüterek, akü üretim adetlerini otomotivde %30, endüstriyelde de %50 arttırdı.

  • Çift haneli büyümesini ihracat gücü, yüksek teknolojili ürünleri ve bölgesel avantajı sayesinde devam ettiren İnci GS Yuasa, 2022’de 13 milyon Euro’luk yatırım yaparak otomotiv ve endüstriyel akü satışında yüzde 20’ye ulaşan reel büyüme hedefliyor.

İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü Cihan Elbirlik, akü pazarının en köklü oyuncularından biri olan şirketin 2021 yılı performansını, 2022 yıl sonu ve gelecek hedeflerini paylaştı.

İnci GS Yuasa, 2021’de net satışlarını arttırarak yüzde 70 büyüdü

“2021 yılında pandemi koşullarına rağmen bir önceki yıla oranla net satışlarımızı yüzde 70 arttırdık. Ayrıca bir sene öncesine göre otomotiv akülerinde yüzde 30, endüstriyel akülerde ise yüzde 50’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılki finansal tablolarımıza baktığımızda elde ettiğimiz büyüme oranları sayesinde yıl değerlendirmelerimizde başarılı sonuçlar elde etmenin gururunu yaşıyoruz.”

“Çift haneli büyümemize, teknoloji yatırımlarımızla devam edeceğiz”

“Önümüzdeki 3 yılda ihracatımızı 3 katına çıkartmayı hedefliyoruz. Bugün Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen her üç aküden bir tanesi İnci GS Yuasa’ya ait. Son 5 yılda düzenli ve aktif ihracat yaptığımız ülke sayısı 86’ya ulaştı. Avrupa’nın yanı sıra Asya ve Kuzey Amerika kıtalarında da ihracata başladık. Sektörümüzün global bir oyuncusu olarak önümüzdeki dönemde farklı pazarlardaki istikrarlı ilerlememizi sürdürmeyi ve ihracatımızı arttırarak portföyümüze yeni ülkeler katmayı hedefliyoruz.”

“İnci GS Yuasa, GS Yuasa’nın Avrupa ülkelerine açılan kapısı”

“Pandemiyle beraber Uzakdoğu’dan ürün tedarik eden firmaların hammaddeye erişiminin zorlaşması ve konteyner arzının azalması gibi sebeplerle lojistik maliyetlerinde önemli artışlar yaşandı. Bu sorunların çözümüne yönelik EMEA bölgesi, ağırlıklı olarak pazardaki talebini kendisine yakın coğrafyadan, esnek üretim yetkinliğine sahip ülke ve tedarikçilerden karşılamaya doğru yöneldi. İnci GS Yuasa olarak sektörümüzdeki taleplere makul sürede, yüksek teknolojili ve kaliteli ürün çeşitliliğimizle daha etkin ve hızlı yanıt vermemiz bizi ön planda tutan unsurlardan biridir.”