İstanbul’un yeni metrosu New York ve Şangay’daki gibi olabilir

1541

Ulaşım etkinliği TRANSİST 2018’de, geleceğe dönük projeler masaya yatırıldı. New York ve Şangay’da uygulanan dünyanın en ileri dijital altyapı sisteminin İstanbul metrosunda da kurabileceğine dikkat çekildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenen “TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı” geniş katılım, geleceğe dönük etkili çözüm önerileri ve sunumlarla gerçekleşti.

Hedef, sistemleri yüzde 98-99 oranında kullanılabilir halde tutmak

Fuara katılan firmalardan biri olan ve İstanbul metro ağında bugüne kadar iki hatta sorumluluk alan OTIS’in Türkiye Genel Müdürü Özgür Aren, Kamu otoritesiyle son derece başarılı bir iş birliği sürdürüldüğüne dikkat çekerek, bundan sonra geliştirilecek yeni metro projelerinde de, OTIS ONE adlı dünyanın en ileri teknolojisini getirmeye hazır olduklarını söyledi.

Özgür Aren konuyla ilgili olarak “Halen metrolarda yaşanan ve vatandaşın haklı olarak zaman zaman şikâyet ettiği arızalar için OTIS ONE adlı bir çözüm geliştirdik. Şu anda New York ve Şangay’da kullanıyoruz. OTIS bu teknolojisini Türkiye’de uygulamaya başladığında bu sorunlar minimum düzeye inecek. Biz bunun altyapısını Türkiye’de kurmaya hazırız. İstanbul metrosunda hedef, sistemleri yüzde 98-99 oranında kullanılabilir halde tutmak. Çok iyi biliyoruz ki OTIS’in bu sistemi İstanbul Metrosu’nu planlayanları heyecanlandırıyor. Biz bu konuda liderlik yapabiliriz” dedi.