İthal otomobilde aslan payı Volkswagen ve PSA’nın

2547
Türkiye ithal otomobil pazarı

Türkiye ithal otomobil pazarında var olma savaşı yaşanıyor. İthal otomobilde Volkswagen ve PSA Grubu’nun pazar hakimiyeti ise sürüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’de toplam 8.359 adet ithal otomobil satıldı. Her gün biraz daha daralan iç pazarda Temmuz verilerine göre Volkswagen yüzde 13’lük bir pazar payına sahip. Türkiye’de satılan her 8 otomobilden biri Volkswagen arması taşıyor. Pazar genelinde de Volkswagen ve PSA grubu markaları, toplamda birinci ve ikinci sırada yer alıyorlar.

Temmuz ayında Türkiye genelinde satılan 8.359 adet ithal otomobilin 1.105 adedi Volkswagen’e ait. İthal otomobil satışlarında Temmuz ayının ikinci sırasında ise 838 adetle Hyundai yer aldı. Üçüncü sırada 830 adetle Mercedes yer alırken, 782 adetle Peugeot 4. sırada, Opel 641 adetle 5. sırada ve BMW 585 adetle 6. sırada kendine yer buldu. Temmuz ayında Dacia 561 adet, Audi ise 467 adet sattı.

Türkiye pazarında Volkswagen ve PSA hakimiyeti

Türkiye ithal otomobil pazarında Volkswagen grubu markalarının (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) Temmuz ayı toplam satışı 2.075 adet olarak gerçekleşti. İkinci sırada ise Peugeot, Opel, Citroen ve DS markalarını bünyesinde barındıran PSA Grubu var. PSA markaları Temmuz ayında toplamda 1.593 adet otomobil satışı gerçekleştirdi.