Japon literatüründe arıza için “kasti hata” deniyor

2253

TAYSAD’ın düzenlediği Bakım Konferansı’nda konuşan Hakan Yaşar, Japonların “Bir yerde bir arıza varsa kesinlikle kasti hata vardır” yaklaşımını örnek almak gerektiğini söyledi.

Bu yıl TAYSAD tarafından 4’üncüsü düzenlenen Bakım Konferansı’nda açılış konuşmasını gerçekleştiren TAYSAD Bakım Çalışma Grubu Başkanı Hakan Yaşar, üretimde bakım faaliyetlerini belirlemek için öncelikle arıza kavramının bilinmesi gerektiğini belirterek, “Japon literatüründe arıza için “kasti hata” deniyor. Bir yerde bir arıza varsa kesinlikle kasti hata vardır. Yani birisi temizlememiştir, birisi yağlamamıştır ya da birisi kontrol etmemiştir ki burada bir arıza oluşmuştur diyorlar. Biz de olaya bu şekilde bakarak, arıza kavramını hiç oluşmamışçasına takip etmeliyiz. Makinem hiç bozulmasın, hiç arıza çıkarmasın şeklinde düşünmeliyiz. O zaman bakım anlayışımız değişecek ve evrilecektir” dedi.

“Bakımda proaktif yaklaşım içerisinde olmalıyız”

Yaşar, “Reaktif olmak, geleceği görmeye çalışmak yerine, geçmişte yaşananlara göre tepki vermektir. Yani refleks davranışlardır. Arıza olduktan sonra sorunu çözmek reaktif bir davranıştır. Proaktif davranış ise, bir sorun ortaya çıkmadan sezgilerle harekete geçerek gerekli önlemleri almaktır. İşte bu davranışsal model değişikliği oturmaya başladığı zaman, bakım faaliyetlerimiz büyük ölçüde evrilir ve arızalar daha ortaya çıkmadan yani makinelerde kötüye gidiş başlamadan arızanın çözülmesi ve üretimde aksama olmaması sağlanır” diye konuştu.

Proaktif yaklaşımda makinelerin iyi tanınması gerektiğini aktaran Yaşar, “Makineleri tanımıyorsak nereleri kontrol edeceğimizi, nereleri temizleyeceğimizi ve nereleri yağlayacağımızı bilmiyoruz demektir. Bu doğrudan makinenin çabuk bozulmasına neden olacak ve otomatikman bize yedek parça stokları olarak yansıyacaktır. Hangi makinenin ne zaman duracağı hakkında hiçbir fikrimiz yoksa mecburen yedek parça stoku yapmamız gerekir. Burada yapılması gereken şey kontrol, kontrol ederken de ömür tespit etmektir. Ömür tespit ederken yedek parça siparişini ona göre açarız. Bu şekilde gereksiz stoktan kaçınarak ciddi maliyet düşüşü sağlamış oluruz. Unutulmamalı ki fabrikalarda en büyük stoklar yedek parçalar ve bakım parçaları üzerinedir” dedi.