Japon otomobil devinden Bitcoin’e ‘evet’

1710
Japonya Maliye Bakanı Taro Aso ise, Bitcoin’in henüz güvenilir bir para birimi olmadığı uyarısında bulundu.

Japonya’nın en büyük ikinci el otomobil satıcılarından Idom, Bitcoin’le ödeme almaya hazırlanıyor.

Japonya’nın en büyük ikinci el otomobil satıcılarından Idom, para takas firması olan Bitflyer ile anlaşarak, ülke çapındaki bayiliklerinde Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacak. Şuan için 26 bayilik Bitcoin ile ödeme kabul ederken, firma bu sayıyı 550’ye çıkarmayı planlıyor.

Japonya’nın  ikinci el otomobil piyasasında, hem satışlar hem de en yüksek satın alma hacmiyle, en büyük paya sahip olan Idom’a bağlı şirketi Liberala’nın ikinci el otomobil satışlarında 20 Aralık tarihinden itibaren, satın alma başına 888 bin dolar karşılığına kadar Bitcoin kabul edeceği ve uygulamanın ülke çapındaki 550 bayiye yayılmasının planlandığını duyurdu.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso,”Bitcoin güvenli değil.”

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso ise, Bitcoin’in henüz güvenilir bir para birimi olmadığı uyarısında bulundu.

Yakın dönemde bu konudaki gelişmeleri takip edeceklerini kaydeden Aso, “Bitcoin’in bir para birimi olduğu konusunda yerleşmiş bir tanım yok” diye konuştu.

Danimarka Merkez Bankası Başkanı Lars Rohde,”Bitcoin’den uzak durun.”

Danimarka Merkez Bankası Başkanı Lars Rohde da yatırımcıları dijital para birimi konusunda uyararak “Bitcoin’den uzak durun. Bu ölümcül” açıklaması yaptı.

Devlet televizyonuna konuşan Rohde, “Bitcoin denetlenen bir piyasa değil. Yetkililerin sorumluluğunda değil. Bu, kişilerin sorumluluğunda” diye konuştu.

Rohde, Bitcoin’e yatırım yapanların bir sorun yaşanması durumunda kendilerine şikayette bulunamayacağını ifade etti.