Japonya GP’sinde strateji kazanacak

2737

Formula1 dizisinde bu hafta sonu (6 – 8 Ekim 2017) ekipler 16. yarış için Japonya Suzuka pistinde mücadele edecekler…

Klasik tarzdaki efsanevi Suzuka pisti, yüksek enerjili yükleri nedeniyle takvimin en zorlu yarışlarından birine sahne olmasıyla biliniyor.

Buna karşın Pirelli ilk defa en sert lastiğini getirmek yerine P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak hamurları öneriyor. Bu lastiklerin uzun ve hızlı virajlarla başa çıkması gerekecek. Bu virajlardan, örneğin 130R, yılın en uzun ve sürekli g-force yüklemesini yaparken, meşhur Spoon Virajı, tur boyunca lastikleri sürekli baskı altında tutuyor. Şimdiye dek kaydedilen en hızlı tur zamanlarının 2016’ya göre beş saniyeye kadar kısalmasıyla Suzuka’da bunların daha da geliştirilmesi öngörülüyor. Performans ile dayanıklılık arasındaki en iyi uzlaşıyı bulmak için çok çeşitli strateji seçenekleri olacak.

Lastiklere göre pistin durumu

Virajlarda çekiş ve frenlemeden ziyade yanal kuvvetler ana etken olacak.
Yılın bu zamanı, hava ve dolayısıyla pist sıcaklıkları öngörülemiyor.
Genelde yüksek düzeyde aşınma ve erime görülüyor: Geçen yılın kazanan stratejisi iki pit stop olmuş ve değişik taktikler uygulanmıştı.
Takımlar normal olarak yüksek bastırma kuvveti (downforce) uyguluyor; virajları alırken lastiklere yük bindiriyor.
Pist oldukça dar olduğu için geçişler dikkat gerektiriyor, dolayısıyla strateji bu açıdan fark yaratabilir.
Pistte nasıl bir değişim olacağını öngörmek kolay değil. Güvenlik araçları da bir başka etken olabilir.

PİRELLİ OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI MARIO ISOLA’DAN YARIŞ HAKKINDA 

“Japonya Grand Prix’si, bu yıl şimdiye dek gördüğümüz daha yumuşak lastikler getirme trendini sürdürüyor; geçen sezona kıyasla bu sene Grand Prix’lerin pek çoğunda daha yumuşak ve dolayısıyla daha hızlı lastikler kullanıldı. Suzuka söz konusu olduğunda bu daha da geçerli zira lastikler açısından yılın en zorlayıcı pistlerinden biri olduğunu biliyoruz. Lastikler uygun şekilde yönetilmezse ısıl aşınmaya yol açabilecek yanal yükleri burada özellikle vurgulamak gerekiyor. Pilotlar, Suzuka’da yarışmayı bu nedenle de çok seviyorlar. Daha geniş lastiklere olanak veren yeni düzenlemeler doğrultusunda virajlar çok daha hızlı alınabiliyor. Yeni bir tur rekoru kırılması ve gerçekten etkileyici maksimum g-force yüklemeleri görme ihtimali çok yüksek olabilir.”

YENİLİKLER

  • Japonya’da ilk kez hiç sert lastik kullanılmayacak.
  • Pirelli donanımlı Blancpain GT Series Endurance Cup finali geçen hafta sonu Barselona’da gerçekleşti ve Lamborghini adına yarışan GRT Grasser Racing Team şampiyonluk unvanını aldı.
  • Eski F1 pilotu Erik Comas, Pirelli P7 Corsa Classic lastikleriyle kullandığı Lancia Stratos ile Avrupa Tarihi Ralli Şampiyonu oldu.
  • McLaren, Honda’nın evindeki yarış için diğer takımlara kıyasla daha fazla süper yumuşak lastik tercih ederek en agresif lastik seçimini yaptı.