Kaç milyon otomobil ve ticari vasıta hurdaya çıkacak

2845

Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, yeni vergi düzenlemelerini içeren torba kanun tasarısı ile araçları hurdaya ayrılanlara yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi getirilmesinin otomobil pazarına etkilerini değerlendirdi. 

Bayraktar yaptığı açıklamasında şunları anlattı. “2 Şubat 2018 tarihi itibariyle Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama kapsamında, yeni vergi düzenlemelerini içeren torba kanun tasarısı ile 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara, yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi yapılacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

6 milyon adet 16 yaş üstü otomobil ve ticari vasıta var

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin geçtiğimiz yıllar içerisinde çeşitli akademik çalışmalarla da desteklediği ve her platformda gerek kamuoyu gerekse hükümetimizle de paylaştığı gibi ülkemizin en önemli problemlerinden biri ‘Yaşlı Araç Parkı’mızdır.

2017 yılı sonu itibariyle TÜİK verilerine göre toplam araç parkı (otomobil ve ticari araç toplamı) adedi 17 milyonu aşmış durumdadır. Bu verilere göre yaklaşık 6 milyon adet 16 yaş üstü otomobil ve ticari vasıta bulunuyor. Yani araç parkımızın 1/3’ünün bu kapsamda olduğunu söyleyebiliriz.

Çevreye duyarlı ve daha güvenli teknolojiler

Türkiye’de üretilen ve satılmakta olan otomobil ve ticari araçlar, ülkemizin tabi olduğu Avrupa Birliği ülkeleri ile paralel düzenlemeler sayesinde her geçen gün tüketicilerimize daha çevreye duyarlı ve daha güvenli teknolojilerle donatılmış olarak sunuluyor.

Yaşlı araç parkı ve beraberinde çevreye olumsuz yansımaları, ülkemizde ele alınması gereken önemli bir sorundu. Yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği, trafik kazaları, emisyon artışı, yüksek bakım, onarım ve yüksek akaryakıt maliyetleri gibi birtakım problemler söz konusudur. Bu sebeple ilgili düzenlemeyi memnuniyet verici buluyoruz.

Trafik kazalarının azaltılmasına etkisi

Yaşlı araç parkının gençleştirilmesi amacıyla torba kanun tasarısı kapsamında 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi ile otomotiv sektörüne yönelik atılan adımın, çevrenin korunmasının sağlanması, yüksek akaryakıt ve bakım maliyetlerinin önüne geçilmesi ve trafik kazalarının azaltılması yönünden çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Ayrıca bu düzenlemenin 2017 yılında yakalamış olduğumuz büyüme ivmesini destekleyerek, 2018 ve 2019 yılları için iç tüketim dinamiklerinin hayata geçirilmesi noktasında pozitif katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Otomotiv sektörünün satış ritmi

Vergilere yönelik yapılacak düzenlemelerin tüketici nezdinde bir beklenti yaratacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle yapılacak düzenlemenin ivedilikle hayata geçirilmesi otomotiv sektörünün satış ritminin bozulmaması açısından büyük önem taşıyor.

47 uluslararası otomotiv markasını çatısı altında toplayan sektörün çatı kuruluşu konumundaki Otomotiv Distribütörleri Derneği olarak, düzenlemenin uygulamasına yönelik de her türlü çalışmada katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.”