Kadın ve erkeklerin otomobil alım-satım eğilimleri

1676

Ekspertiz merkezlerinde işlem yapan araçlardan derlenen istatistiki verilerle, kadın ve erkeklerin araç alım-satımlarındaki renk, vites seçeneği ve yakıt tipi tercihleri belirlendi.

Ototrink.com, 2017 yılının ikinci yarısında ekspertiz merkezlerinde işlem yapan araçların istatistikleriyle 2017’nin ‘en’lerini derledi. İşte araç satışında kadın ve erkeklerin tercihleri:

Erkekler beyazdan, kadınlar siyahtan…

Derlenen istatistiki verilere göre kadınların sattığı otomobillerin yüzde 35’i siyah renk. Kadınların sattığı otomobillerin içinde en az orana sahip renk ise mavi. Erkeklerin sattığı araçların içinde yüzde 40’lık oranla beyaz araçlar önde bulunuyor. Erkeklerin sattığı araçlar içinde sayının en az olduğu renk ise lacivert olarak göze çarpıyor. Buradan hareketle erkeklerin beyazdan, kadınların siyahtan yana olduğu ortaya çıkıyor.

Erkeklerin tercihi otomatik vites

Kadın kullanıcıların istatistiklerine bakıldığında, manuel ve otomatik vites araç satışlarında bir yakınlık olduğu görülüyor. Kadınların yüzde 46’sı manuel araçlarını satmak isterken, yüzde 54’ü ise otomatik araçlarını değiştirmek istemiş. Erkeklere bakıldığında ise durum biraz daha farklı. Erkeklerin yüzde 40’ı manuel araçlarını satarken, yüzde 60’ı otomatik araçlarını satmayı tercih etmiş. Bu oran dağılımlarına bakıldığında erkeklerin büyük çoğunluğunun otomatik vitesi tercih ettiği görülüyor.

Dizel ve benzin tercihleri dengede

Bunun yanı sıra kadınların yüzde 58’le en çok benzinli araçlarını sattığı, erkeklerin ise yüzde 52’yle dizel araçlarını sattığı görülüyor. Erkeklerde dizel ve benzinli araç arasında daha dengeli bir dağılım olduğu dikkat çekiyor.

Ekspertiz merkezlerine getirilen araçlardan elde edilen istatistikler, kadın ve erkeklerin araçlarındaki tercihleri şöyle oluşuyor…

  • Kadınların %58’inin, erkeklerin %48’inin benzinli
  • Kadınların %42’sinin, erkeklerin %52’sinin dizel
  • Kadınların %46’sının, erkeklerin %40’ının manuel
  • Kadınların %54’ünün, erkeklerin %60’ının otomatik