Caretta Caretta cinsi Kaplumbağa Dilek evine döndü

2965

3 yıl önce Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı halde Dilek isimli bir kız çocuğu tarafından bulunan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası Dilek, Türkiye’nin ilk ve tek Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’ne sahip akvaryumu SEA LIFE İstanbul’dan sağlığına kavuşmuş olarak 20 Ekim Cuma günü taburcu oldu.

2 farklı operasyon geçiren ve Türkiye’de ilk defa bir sürüngen üzerinde uygulanan bal tedavisi ile sağlığına kavuşan Kaplumbağa Dilek şimdi evine döndü.

Dünyanın 51 farklı noktasında 40 yılı aşkın bilgi birikimiyle hizmet veren, en büyük ve en çok ziyaret edilen akvaryum zinciri SEA LIFE’ın Türkiye’deki merkezi SEA LIFE İstanbul, tüm deniz canlılarını ve denizdeki yaşamı korumak için mücadele etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı bir şekilde bulunan ve İstanbul SEA LIFE Akvaryum’un veterinerleri tarafından iki kez ameliyat edilen Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası Dilek, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin de işbirliğiyle 20 Ekim Cuma günü bulunduğu yer olan Çanakkale sahilinden habitatına bırakıldı.

İsmini, onu bulan küçük kızdan aldı

Geçtiğimiz Ekim ayında Çanakkale sahilinde Dilek isimli bir kız çocuğu tarafından bulunan Caretta Caretta cinsi kaplumbağa, önce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde bakıma alındı. Kaplumbağa, tedavisinin devamında Türkiye’nin Bakanlık onaylı ilk ve tek özel Deniz Kaplumbağası Rehabilitasyon Merkezi’ne sahip olan SEA LIFE İstanbul’a getirildi. Bulunduğunda başında ölümcül bir yarık olan kaplumbağanın ilk operasyonda kafatası kırıkları tedavi edildi. Ardından antibiyotik ve serumlarla tedavisine devam edilen ve Türkiye’de ilk defa bir sürüngen üzerinde uygulanan bal tedavisi ile sağlığına kavuşan kaplumbağaya, kendisini bulan küçük kız Dilek’in ismi verildi.
18 ayda 20 kg aldı, denize salındı.

Merlin Entertainments Grup Pazarlama Müdürü Aydan Alboğa ise konuyla ilgili ‘Dünyanın en büyük akvaryum zincirlerinden biri olarak, deniz canlılarının korunması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek amacıyla çalışıyoruz. SEA LIFE’ın tüm dünyada deniz canlılarını korumak için sürdürdüğü SEA LIFE Trust sosyal sorumluluk projesi kapsamında merkezimizde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek Bakanlık onaylı Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nde Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nde bulunan yaralı deniz kaplumbağalarını tedavi ediyor ve onları yeniden kendi doğalarına geri bırakıyoruz. Dilek bu kapsamda eski hayatına geri dönecek olan 4’üncü kaplumbağamız. Dilek’in iyileştiğini ve yeniden evine dönüşünü görmek bizlere de çok büyük heyecan ve mutluluk veriyor.’ dedi.

“Deniz Canlılarını Koruyalım”

40 yıllık bilgi birikimiyle dünyanın en büyük akvaryum zinciri SEA LIFE’ın denizleri ve deniz canlılarını korumak amacıyla kurduğu ve dünyanın 51 farklı noktasındaki tüm merkezlerin desteğiyle çalışmalarını sürdüren derneği SEA LIFE Trust, kamuoyunu denizleri ve deniz canlılarını korumaya davet ediyor. Derneğin Türkiye’deki faaliyetleri kapsamında çalışmalar yürüten SEA LIFE İstanbul denizlerin ve deniz kaplumbağalarının korunması konusunda farkındalık yaratabilmek amacıyla hayvanseverleri https://www.sealifetrust.org üzerinden deniz kaplumbağalarını korumak için söz vermeye davet ediyor. Doğada 7 farklı deniz kaplumbağası türü bulunduğuna dikkat çeken SEA LIFE İstanbul; balık ağlarına takılmak, kaçak avcılık, yasa dışı yumurta, et ve kabuk ticareti, sahil şeridindeki yapılaşma, denize atılan plastik ve diğer atıklar, iklim değişikliği ve okyanus kirliliğinin deniz canlılarının yaşamını tehdit eden en önemli unsurlar olduğunun altını çiziyor.

SEA LIFE’ın 2016 Eylül ayından itibaren dünya çapında gerçekleştirdiği çalışmalardan bazı örnekler şöyle:
• 3232 hayvan beslendi.
• 317 deniz canlısı kurtarıldı. Bunların 219’u kaplumbağa ve fok.
• 163 deniz canlısı doğaya geri bırakıldı. Yine 143’ü kaplumbağa ve fok.

Plastik pipet ve karıştırıcılara “hayır” deyin.
Aşağıdaki basit değişiklikleri hayatınıza adapte ederek siz de deniz kaplumbağalarının korunmasına destek olabilirsiniz:

Alışverişlerinizde yeniden kullanılabilir torbaları tercih edin.
Yanınızda yeniden kullanılabilir su şişesi bulundurun.
Yeniden kullanılabilir kahve bardakları kullanın.
Plastik kullanımını azaltın, yeniden kullanılabilir ürünler seçin ve geri dönüştürün.
Sürdürülebilir kaynaklardan gelen deniz ürünlerini tercih edin.
Plastik pipet ve karıştırıcılara “hayır” deyin.
Siz de https://www.sealifetrust.org sitesi üzerinden SEA LIFE Trust ekibine üye olun ve deniz canlılarına aktif olarak yardımcı olmak için söz verin.
Verdiğiniz sözü #SEALIFETrust ve SEALIFEİstanbul hashtag’leriyle sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ve deniz canlılarının korunmasına destek olun.