“Kar ve buz üzerinde araç kullanmak müthiş zordur”

2048

Tüm pilotların sezonun en zor yarışlarından biri olduğu konusunda fikir birliği ettikleri bir İsveç Rallisi daha geride kaldı. Bu tür zor etaplar içeren rallilerde pilotların yıldızının parlaması ancak iyi performans sağlayan teknik ekip ve donanım ile mümkün olabiliyor.

15-18 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen, 2018 Dünya Ralli Şampiyonası’nın (WRC) ikinci yarışında, 4 gün boyunca eriyen kar, buz ve çamura karşı mücadele veren pilotlardan Hyundai ekibi Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul ikilisi, şampiyonada Hyundai’nin ilk zaferini elde etti.

2018 İsveç Rallisi birincisi Thierry Neuville yarış sonrasında; “Kar ve buz üzerinde araç kullanmak her zaman müthiş zordur. Ön tarafta iyi bir denge olması, kaydığınız sırada arka tarafı kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca köşeleri dönerken, tekrar hızlandığınızda dört tekerleğinizin hepsinin de düz olduğundan emin olmak için önceden düşünmeniz gerekir. Son üç gün içerisinde, özellikle de kimsenin tempoyu düşürmeye en ufak bir niyeti olmadığından, lastiklerin sunduğu kavrama ve kontrol kabiliyeti çok önemli bir unsur oldu. Bitişe varana kadar hep baskı altındaydık!” dedi.

Sırada Meksika Rallisi var

Thierry Neuville’in övgüyle söz ettiği Michelin X-lce North lastiklerinde yer alan çiviler bozulmamış kış koşullarında buzlu zemini kavrayarak pilotların performansına yüksek katkı yaptı. Michelin X-lce North lastiklerinin WRC İsveç’in koşullarına uygun olarak geliştirildiğini aktaran Michelin FIA WRC Yöneticisi Jacques Morelli, lastik yüzeyinde yer alan 384 çivinin tekrarlanan darbelere dayanıklı şekilde geliştirildiğini belirtti.

WRC İsveç’te bu yıl 2018 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir sonraki ayağı 8-11 Mart tarihleri arasında Meksika’da gerçekleştirilecek.