Karayolu hız limitleri artıyor mu!

1026

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu İzleme ve Yürütme Kurulu ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar” dedi.

  • Soylu’nun Twitter hesabından canlı da yayınlanan toplantıda Bakan Soylu, Türkiye’deki trafik kazalarında ölümlerin 2015 yılında 7 bin 530 iken, sayının 2020 yılında 4 bin 866’ya gerilediğine dikkat çekerek Türkiye’de nüfusun, sürücü ve araç sayısının artmasına rağmen trafik kazaları ve ölümlerin azaldığını söyledi.

Bakan Soylu, yol ve araç kalitesinin artması nedeniyle hız limitlerinin yeniden değerlendirilebileceğini belirterek, şunları anlattı: “Trafik kazalarının en önemli nedeni sürat ama eski Türkiye değil. Yol standardımız, kalitemiz konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim sürat yönetimimiz 120, ona bir yüzde 10’luk tolerans var, 132 kilometre… Otomobiller için 20 kilometreye kadar artırma yetkimiz var. Bu konuda hem yollara hem de standartlara göre Karayolları ile trafik bir çalışma yapıyorlar. Bir miktar artırma konusunda, yeni kara yollarından başlamak suretiyle bir adım atılması üzerine bir çalışma gerçekleştirilmektedir. Elbette ortalama hız da kendi açısından önemli bir anlayış oluşturmaktadır.”