Karbon-nötr şirket hedefine atılmış somut ilk adım

650

Volvo Cars bugün, otomotiv endüstrisindeki en iddialı planlardan birini başlatıyor ve 2018 ve 2025 yılları arasında, her otomobil için yaşam döngüsü karbon ayak izini yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor. Bu, Volvo Cars’ın 2040 yılına kadar karbon-nötr bir şirket olma hedefine doğru atılmış somut ilk adım olacak.

Plan, küresel ısınmayı, sanayi öncesi dönemin sadece 1,5 Celcius derece üzerinde olacak şekilde sınırlamayı hedefleyen, 2015 Paris Küresel İklim Anlaşması doğrultusunda atılmış somut bir adımı temsil ediyor.

Volvo Cars’ın 2040 hedefleri, şirketin ön saflarda olduğu başka bir alan olan, tamamen elektrikli otomobillerle egzoz emisyonlarıyla mücadele etme konusunun daha da ötesine geçiyor. Şirket, karbon emisyonlarıyla, üretim ağında, daha geniş bir kapsamda operasyonlarında, tedarik zincirinde ve materyallerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı yoluyla da mücadele edecek.

Volvo Cars, 2040 hedefine giden yolda kısa vadeli bir adım olarak, 2018 ve 2025 yılları arasında her otomobildeki yaşam döngüsü CO2 ayak izini yüzde 40 oranında azaltma amacıyla bir dizi iddialı ve anlık tedbirler uyguluyor. Şirket ayrıca, zaman içerisinde küresel üretim ağının tamamen iklim nötr olmasını hedefliyor.

Şirket, 2025 yılına kadar her otomobil için CO2 ayak izini yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor. Buna ulaşmak için operasyonlarının farklı bölümlerine farklı bazı hedefler koyuyor. İletişimi daha önce yapılmış olan, 2025 yılına kadar küresel satışların yüzde 50’sinin elektrikli otomobiller olması hedefi, 2018 ve 2025 yılları arasında otomobil başına gerçekleşen egzoz karbon emisyonlarında yüzde 50’lik bir düşüşe yol açacak.

Diğer kısa vadeli hedefler arasında ise, 2025 yılına kadar küresel tedarik zinciri ile ilgili CO2 emisyonlarının yüzde 25 oranında azaltılması, 2025 yılı itibariyle tüm yeni Volvo otomobillerde yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş plastikler kullanılması ve şirketin ürettiği tüm karbon emisyonlarının, imalat ve lojistik dahil olmak üzere, yüzde 25 oranında azaltılması yer alıyor.

Volvo Cars, tamamen elektrikli otomobil üretmeye karar veren ve sadece içten yanmalı motorla çalışan otomobilleri zamanla piyasadan kaldırma kararı alan ilk geleneksel otomobil üreticisi.