Türk halkına sordular: Kendinizi bakımlı buluyor musunuz?

1837

Türkiye İtibar Akademisi tarafından yapılan ve Polenio Araştırma Şirketi’nin saha çalışmasını gerçekleştirdiği Kişisel Bakım ve Kozmetik Sektörü 2017 Araştırması sonuçlarına göre “Kendinizi bakımlı buluyor musunuz? sorusuna evet diyenlerin oranı neredeyse yüzde 90. Kuaföre ya da berbere gitme sıklığı gibi konuların da ölçüldüğü araştırmaya göre yaklaşık her 10 kişiden 8’i kuaför ya da berbere saç kestirmek için gidiyor.

Kişisel bakım anlayışı, kozmetik ve bakım ürünlerinin değerlendirilmesi gibi 22 ana başlıkta yurt çapında yapılan ‘Türkiye Kişisel Bakım, Beden Sağlığı ve Kozmetik Sektörü 2017 Kamuoyu Araştırması’ sonucunda, Türk halkının kişisel bakım hassasiyetinin yanı sıra berber ya da kuaföre gitme sıklığı ve orada yaptırılan işlemler de ölçülmüş oldu.

Haftada en az bir kez kuaföre gidiyoruz

Araştırma sonucuna göre; Türkiye’de kendini bakımlı bulanların oranı yüzde 87,4. Kadınların yüzde 38’i haftada en az bir kez kuaföre giderken, erkeklerde bu oran yüzde 11,1 olarak ölçülüyor.

  • Kendini bakımlı bulma oranı: Yüzde 87,4
  • Kişisel bakım ürünü kullanımı: Yüzde 70,9 oranıyla şampuanlar
  • Kişisel bakım alışveriş kanalları: Yüzde 56,0 oranıyla süpermarketler
  • Kişisel bakım ürünlerinde marka tercih nedenleri: Yüzde 66,6 oranıyla ürünün içeriği
  • En çok tercih edilen kişisel bakım ürünü: Cilt kremleri
  • Duş alma sıklığı: Yüzde 60,1 oranıyla her gün
  • Diş fırçalama sıklığı: Yüzde 84,9 oranıyla her gün bir kez veya daha fazla
  • Berber/Kuaföre gitme sıklığı: Yüzde 19.4 oranıyla haftada en az bir kez
  • Berber/ Kuaförde yaptırılan işlemler: Yüzde 75,2 oranıyla saç kestirme

“Markaların gelecek vizyonları için bir yol gösterici”

Araştırmayla tüketicilerin kişisel bakım ürünlerine yönelik algı ve tutumları ile tüketici tercihlerini etkileyen faktörlerin incelendiğini söyleyen Türkiye İtibar Akademisi İcra Kurulu ve İtibar Atölyesi Başkanı Ertan Acar, aynı zamanda Türk halkının kişisel temizlik ve bakımlı olma anlayışı, duş alma sıklığı, kuaföre ya da berbere gitme aralığı gibi konuların da ölçüldüğünü belirtti.

Acar, “Önemli bir büyüme potansiyeline sahip kişisel bakım ve kozmetik pazarında, tüketici davranışlarının doğru anlaşılması, iletişim mesajlarının doğru kurgulanması, pazarlama etkinliği açısından büyük önem arz ediyor. Bu anlamda araştırma, kişisel bakım, beden sağlığı ve kozmetik sektöründe hizmet veren markaların gelecek vizyonlarını belirlerken gereksinim duyacakları bir yol gösterici niteliği taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.