Kent merkezlerine düşük emisyon alanları oluşturulacak

1170

Belediyeler tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygunluğunu onaylaması şartıyla, şehir merkezlerinde ve semt bazında yoğun trafiğin ve hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgeler düşük emisyon alanı olarak ilan edilebilecek.

Düşük emisyon alanı, ulusal ve uluslararası standartlarla uyumlu emisyon sınıfına göre sınıflandırılmış araçların, trafik durumuna göre girişinin sınırlandırıldığı, yasaklandığı veya ücretlendirildiği alan veya yolları kapsayacak.

Belirlenen alana girişi sınırlandırılacak araçlar için ise alternatif yollar planlanacak. Sınırlandırma ve ücretlendirme yapılırken aracın emisyon sınıfı, girilen yoldaki trafik yoğunluğu, bölgenin durumu ve saat dikkate alınacak.

Emisyon sınıfları, özel otomobil, hafif – ağır ticari araç ve hibrit araçlar için yakıt tipine göre, ayrı ayrı belirlenecek. Düşük emisyon alanı uygulamasını ihlal edenlere yönelik işlem uygulanacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde tanımlanan özel amaçlı araçlar, kamu düzeninin sağlanmasından sorumlu birimlerde kullanılan ve sıfır emisyonlu araçlar düşük emisyon alanı uygulamalarının dışında tutulacak.