Korando Sports Her Eve Lazım!..

31212

Güney Koreli üreticinin ülkemizde en çok tercih edilen modellerinden biri olan Korando Sports, tasarım olarak selefinden oldukça farklı bir temel üzerine inşaa edilmiş. Şahsen ben, tasarım olarak sınıfının en yakışıklı modellerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Korando Sports ülkemizde 2 litrelik XDI dizel motorla satışa sunulmuş durumda. Şanzıman ise 6 ileri manuel ya da 5 ileri otomatik olarak tercih edilebiliyor. Teste gelen aracımızda ise Mercedes-Benz imzası taşıyan 5 ileri otomatik şanzıman ile donatılmış olan versiyondu.

Korando Sports, performans olarak gerçekten beklenenden fazlasını veriyor

Yeri gelmişken hemen belirteyim, performans olarak gerçekten beklenenden fazlasını veriyor. Bunda en büyük pay 1000 devirde sunulan 190 Nm’lik başlangıç torkunun oluyor. 2 litrelik dizel ünite 3500-4000 deviler/dakika arasında 155 PS maksimum güç, 1500-2800 devirler/dakika arasında 360 Nm maksimum tork üretiyor. 170 kilometre/saat maksimum hıza erişebilirken, SsangYong’un test aracımız için altını çizdiği  karma yakıt tüketimi verisi 7.4 litre. Ben sakin bir kullanımda şehir içinde 8 litre elde edebildim ki, bu değer; karma kullanımda 7.4 litrelik ortalamaların hayal olmadığını gösteriyor diyebiliriz. Yüksek yapısına rağmen limitleri aşırı zorlanmadığınızda asfalt üzerinde çizgisine oldukça sadık kaldığını da belirteyim.(Bu test 5 Ocak 2016 tarihinde yapılmıştır.)

* ‘ikiz ejder‘SsangYong’un Güney Kore dilindeki karşılığı