Kullanılmış otomobildeki KDV matrahına yeni düzenleme

1539

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Maliye Bakanlığı tarafından TBMM’ye sevk edilen yeni KDV Kanunu’nda yer alan kullanılmış otomobillerde KDV matrahı düzenlemesinin, sektörün toplam başarısı olduğunu ve OYDER olarak Bakanlıkla yapılan istişarelerin netice vermesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Yeni kanun, ikinci el araç veya taşınmaz ticareti ile iştigal edenlerin, mükellef olmayanlardan aldıkları ve vasfında önemli bir değişiklik yapmadan sattıkları araç veya taşınmazların tesliminde katma değer vergisi matrahının, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar olarak belirlenmesini içeriyor.

Sektörün en önemli konularından biri olan kullanılmış araç ticareti

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, “OYDER olarak, Masfed ve diğer sektörü paydaşlarımızla birlikte, Maliye Bakanlığı nezdinde uzun süredir KDV matrahı üzerine detaylı çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüzün en önemli konularından biri olan kullanılmış araç ticareti konusunda Derneğimiz eski başkanlarından Sayın Alp Gülan Bey döneminde başlayan istişareler, Maliye Bakanlığı’nın, üyelerimiz ve sektörde faaliyet gösteren tüm paydaşların beklentilerini karşılayan bir kanun hazırlaması ile neticelenmiş oldu.

Çalışmalar aralıksız devam ediyor

Kullanılmış araç ticaretinde yaşanan bir büyük sorunun bu vesileyle üyelerimiz ve paydaşlarımız ile birlikte çözüme kavuşuyor olması, OYDER olarak çok önemsediğimiz bir gelişme. Yönetim Kurulu Başkanı olarak OYDER’de bu tasarı için yoğun çaba sarf eden tüm meslektaşlarımı ve çalışanlarımızı tebrik ederim. Yeni kanun tasarısının hepimize hayırlı olmasını dilerim ve bunun tüm sektörün bir başarısı olduğunu hatırlatmak isterim. OYDER olarak sektörümüzün sorunlarına çözüm arama çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğimizi ve her gelişmenin bizleri daha da motive edeceğini söylemek isterim” dedi.