Lamborghini Müzesi 2017 yılında rekor kırdı

2097

İtalya’nın Sant’Agata Bolognese şehrinde bulunan Lamborghini Müzesi, 2017’de dünyanın her yerinden gelen rekor sayıda ziyaretçi sayesinde olağanüstü bir yılı yaşayarak, 100.000 ziyaretçiyle bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Sadece iki yılda cirosunu iki buçuk kat artıran Lamborghini müzesi, her milletten meraklıları kendine çekti: Ziyaretçilerin yüzde 30’unu ülkesi İtalya oluştururken; diğer Avrupa ülkeleri yüzde 42 ile en büyük paya sahip oldu. Almanya yüzde 9, Fransa ve İngiltere yüzde 5 ve Hollanda yüzde 4 ile Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldılar. Bunları Amerika yüzde 15 ve Asya-Pasifik bölgesi yüzde 13 ile izlediler.

Kadınlar ve gençlerden yoğun ilgi

Ziyaretçi profili açısından 2017 yılında 18 yaş altında önemli bir artış olurken kadın ziyaretçiler de ağırlığını artırarak yüzde 35’i aştı.

Ziyaretçilerin yüzde 50’sinin Temmuz ile Ekim ayları arasında geldiği müzede haftanın en yoğun günleri Cumartesi, Pazartesi ve Cuma oldu. Lamborghini Müzesi’nin sunduğu benzersiz bir fırsat olan ve resmi tatiller dışında üretim hatlarına ziyaret imkanı da tabii ki ziyaretçiler için müzenin cazibesini artırıyor.

Lamborghini müzesinin bu büyük başarısı, tarihi ve mevcut modellerden oluşan zengin koleksiyonunu gururla sunan sergi kompleksinin kısa bir süre önce yeni bir tarza kavuşturulmasının yanı sıra, büyük Ayrton Senna hakkındaki sergi ve Raging Bull markasının dünyanın her yerinden gelen meraklılar ve turistlerin ilgisini giderek daha fazla çekmesinden kaynaklanıyor.

Senna adına sergi düzenlendi

Senna’ya adanan sergi sona erdikten sonra müze tamamen yeniden düzenlendi. Lamborghini’nin tüm tarihinin izlendiği müzede, Urus modeli ve onun kökenindeki iki otomobil olan LM002 ve son derece nadir Cheetah’a kadar tüm modeller motor tiplerine göre sınıflandırılmış durumda.