Lamborghini Nürburgring’de yeni bir rekora imza attı

1929

Lamborghini Nürburgring’de yeni bir rekora imza attı – Almanya’nın 20.6 km’lik yeşil cehennem olarak anılan meşhur pisti Nürburgring’de Lamborghini Pirelli “P Zero” lastikleri ile yeni rekor kırdı.

Almanya’nın zorluğuyla “Yeşil Cehennem” olarak bilinen meşhur pisti Nürburgring’de bu yıl 6 dakika 44.97 saniyelik tur zamanıyla yeni bir rekor kırılırken, Pirelli’nin 2010’da başlayan rekorlar serisine bir yenisi daha eklendi. Son sekiz yıldır Pirelli “P Zero” lastikleri ile donatılmış araçlar bu zorlu parkurda sekiz rekor birden kırdı. Bu başarıda, motor sporları lastiği olduğu kadar yol kullanımı için de homologasyonu (üretici onayı) bulunan Pirelli’nin “P Zero – Trofeo R” lastikleri önemli rol oynadı.

Almanya Nürburgring’de en son rekor, geçtiğimiz günlerde 6 dakika 44.97 saniyelik tur zamanıyla yeni bir standart belirleyen Lamborghini Aventador SVJ tarafından kırıldı. Bu, Lamborghini tarafından son üç yılda kırılan ikinci rekor oldu. Yedi dakikanın altına inen Aventador LP-750-4 SV ile başlayan ve Huracan Performante ile devam eden başarılı kariyere şimdi de Aventador SVJ modeli eklendi.

Her otomobil için özel olarak geliştiriliyor ve markaya özel işaretle ayrılıyor

Nurburgring Nordschleife, sürüş tutkusu olan herkes gibi en performans odaklı modellerini geliştirmek için 20,6 kilometrelik zorlu pisti kullanan dünyanın lider otomobil üreticileri tarafından da seviliyor. Pirelli de sayısı 1028’e ulaşan özel homologasyona (üretici onayı) sahip P Zero lastiklerinin tüm farklı versiyonlarının ince ayarlarını yapmak için efsanevi Nordschleife pistini kullanıyor. Söz konusu homologasyonlar, otomobillerinin her modelin performansını tamamlayabilecek lastiklerle donatılmasını sağlamak isteyen üreticilerin taleplerine göre oluşturuluyor. Dolayısıyla her otomobil, yanağındaki özel işaretlerle ayırt edilebilen kendi Pirelli P Zero lastiğine sahip oluyor. Örneğin, Lamborghini için “L” işareti kullanılıyor.