Lexus, 2020’den ipuçlarını Tokyo’dan verdi

Lexus, otonom sürüş teknolojisini 2020’de yol otomobillerinde kullanmaya başlayacak...

2263
Lexus, bu yıl 45. kez düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı’nda otonom sürüş yeteneklerine sahip LS+ Concept modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Herkesin sorunsuz ve güvenli bir şekilde seyahat etmesine imkan tanıyan ve ileri teknolojilerle donatılan LS+ Concept aynı zamanda markanın amiral gemisi sedanın gelecekteki tasarım dilini de gösteriyor. Lexus, otonom sürüş teknolojisini 2020’de yol otomobillerinde kullanmaya başlayacak. Premium üretici böylece trafik kazalarının yaşanmadığı bir dünya hedefine, geliştirdiği otonom sürüş teknolojileriyle ulaşmayı amaçlıyor.

Gelecek jenerasyon Lexus modellerinin tasarımı hakkında da fikirler veren LS+ Concept, otoyolda tüm trafik şartlarını algılayacak ve yanıt verecek kapasiteye sahip. Şerit değiştirme işlemini kendi kendine yapabilen teknoloji, istendiğinde aracı kendi şeridinde takip mesafesini koruyarak da kullanmaya devam edebiliyor. Daha yüksek otonom sürüş kapasitesi için araçtaki Yapay Zeka da, yol ve çevre bilgilerini öğrenerek kendisini geliştirebiliyor.

Tokyo’da sergilenen bu ileri teknoloji, şehir içi yardımcı sistemleriyle birlikte 2020’nin ilk yarısından itibaren Lexus modellerinde kullanılmaya başlanacak.