Matrix Press teknolojili aküler kış aylarını sorunsuz geçiriyor

3095

Düşen hava sıcaklıklarının akü ve şarj basmaya olumsuz etkileri olduğunu belirten AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender: “Çok soğuk havalarda akünün içindeki sıvının (elektrolit) donma riski vardır.”

  • Şarjı tam dolu bir akü -70 derecede donarken tamamen boş bir akü -5 derecede bile donabilir. Bu nedenle soğuk havalarda akünün şarjlı halde bulunması çok önemli

Dr. Hulki Büyükkalender, AKO Akü tarafından geliştirilen Matrix Press (Punch) teknolojili akülerin, kışın bakım gerektirmediği, çok düşük sıcaklıklarda bile diğer akülere göre daha fazla yüksek performans sağladığı, kolay şarj olabilme özelliği ve kg/performans özelliğiyle yakıt tasarrufuna da katkıda bulunduğunu hatırlattı.

Güçlü ızgara yapısı ile ısı ve şarj kaynaklı deformasyona karşı dirençli

Akü üretim teknolojilerinin zirvesi kabul edilen Matrix Press ve Kaizen Tüneli teknolojisinin, dünyada az sayıda üreticide, ülkemizde ise sadece AKO Akü’de kullanıldığını vurgulayan AKO Akü Genel Müdürü Dr. Hulki Büyükkalender, bu teknolojiyle üretilen akülerin, kış koşullarındaki avantajlarını şöyle ifade etti: “Türkiye’de geliştirip ürettiğimiz, bu teknolojiye sahip aküler, kışın bakım gerektirmez ve çok düşük sıcaklıklarda (-45 C) bile performans sağlar. Yaptığımız testlerde standart (Exmet) aküler, sıcaklık değişiminde ve şarj sırasında hızla bozulabilirken Matrix Press teknolojisine sahip aküler, pozitif plaka deformasyonuna karşı 4 kat daha dayanıklı yapıdadır.”