Mercedes-Benz Premium Segmentte hem Türkiye hem Dünya birincisi

1872

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, 2017 ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Premium Segmentinde dünya birincisiyiz”dedi.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan 2017 için “Müşteri memnuniyetini odağına alan bayilerimiz, pazarlama ve satış organizasyonumuzla birlikte motivasyonu her zaman en üst seviyede tutarak başarılı bir yıl geçirdik” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
“2017 yılında Mercedes-Benz satışları globalde 2,3 milyon adede ulaşarak bir önceki yıla oranla yüzde 9,9 büyüme gerçekleştirdi ve Mercedes-Benz premium segmentte bu yıl da lider oldu. Türkiye’de de premium segmentte 25.588 adetlik satış rakamıyla ilk sıradaki yerimizi koruduk.

“Mercedes-Benz yetkili bayileri otomobil alanında 50 Milyon Avro tutarında yeni yatırım yaptı.”

Türkiye otomobil pazarında yüzde 4,5 oranında bir gerileme yaşanırken, 2016 yılının Kasım ayında yapılan yeni ÖTV düzenlemesi premium segmentte yüzde 17 seviyesinde bir gerilemeye yol açtı. Bu doğrultuda 2017 yılı için yeni vergi yapısına, maliyet artışlarına bağlı olarak yıl içerisinde yapılan fiyat artışlarına uyum sağlamakla geçirdiğimiz bir yıl oldu diyebiliriz. Tüm bunlara rağmen ulaştığımız satış seviyesinden ve tabii ki premium segmentte lider olarak yılı kapatmaktan dolayı mutluyuz. Bu başarımızda C-Serisi Sedan, Coupé ve Cabriolet modellerinin yanı sıra E-Serisi, A-Serisi ve CLA modelleri en önemli aktörler oldular. 2017 yılında özellikle bayi ağımızla birlikte ikinci el araç satış operasyonunun yapılandırılmasına önem verdik ve yeni araç satışlarındaki kayıplarımızı bu iş alanında gidermeye gayret ettik. Ayrıca Daimler’in kurumsal stratejisine paralel olarak müşteri odaklı dijitalleşme çabalarımızı yoğunlaştırdık. Bayilerimizin dijital alt yapısını zenginleştirdik; internet üzerinden servis ve internet üzerinden test sürüşü randevusu gibi uygulamaları hayata geçirdik. Mükemmel müşteri deneyimine yönelik bayi ağımızın satış ve satış sonrası alanlardaki yeni yatırımları da hız kesmeden devam etti.

“2018 yılında elektrikli smart ile elektrikli araç segmentine, GLC F-Cell ile hibrit araç segmentine Türkiye pazarında da giriş yapacağız.”

Son bir yılda Mercedes-Benz yetkili bayileri otomobil alanında 50 Milyon Avro tutarında yeni yatırım yaptılar. Tüm bunların sonucunda müşteri memnuniyeti araştırmalarında da (NCBS) Satış Sonrası Hizmetler alanının 1 numaralı premium markası olarak yerimizi koruduk. 2018 yılında ise satışlarımızın, geçtiğimiz yıla paralel bir seviyede gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bir yandan ürün portföyümüzdeki modelleri yenilerken (CLS, A-Serisi, C-Serisi, G-Serisi) diğer yandan 2018 yılında elektrikli smart ile elektrikli araç segmentine, GLC F-Cell ile hibrit araç segmentine Türkiye pazarında da giriş yapacağız. Gerek dijitalleşme gerekse elektrikli araçlar alanındaki hazırlıklarımızı global stratejilerimiz “CASE” doğrultusunda sürdüreceğiz.”