McLaren ekibinde Coronavirus tespiti, F1 Avustralya GP’si iptal!

21947
F1 Avustralya GP'si iptal

Ve Coronavirus Formula 1 yarışlarına da darbe vurdu. McLaren ekibinde Coronavirus tespit edilince 15 Mart Pazar günü yapılacak F1 2020 sezonunun ilk yarışı olan Avustralya GP’si iptal edildi.

Melbourne’deki yarışın resmi antrenmanlarının yapılacağı gün iptal edilen F1 Avustralya GP’sinden sonra gözler 22 Mart’ta yapılması gereken Bahreyn yarışına çevrildi. Otoriteler önümüzdeki yarışlardan çoğunun ya iptal ya da erteleneceğini söylüyor.

FIA’nın Avustralya GP’sini iptal etmekte çok geç kaldığını, McLaren ekibindeki teknik elemanların yapılan Coronavirus testlerinde bir kişinin test sonucunun pozitif çıkmasından sonra iptal kararı vermesini ‘Ön göremezlik’ olarak yorumlayan F1 uzmanları, FIA’nın geç karar almasından dolayı itibar kaybettiğine vurgu yapıtılar.

İşte tüm detayları ile F1 Avustralya GP’sinin Coronavirus nedeniyle iptal hikayesi

Yarışı iptal etme kararı, McLaren takım üyesinin Melbourne’deki Coronavirus için yapılan testin pozitif çıkmasının ardından Cuma (13 Mart 2020) erken saatlerde verildi.

İptal kararı ancak sekiz saat sonra resmi hale geldi.

Karar duyulur duyulmaz Ferrari’den Sebastian Vettel ve Alfa Romeo’dan Kimi Raikkonen aynı uçakla hemen Avustralya’yı terk ettiler.

McLaren ekibi enfekte olmuş çalışanla yakın temaslarından ötürü önümüzdeki 14 gün kaldıkları otellerinde karantinaya alındı.

Karar, F1 sezonunun geri kalan yarışları için de şüphe uyandırıyor… Bahreyn Grand Prix’sinin gelecek hafta sonu seyirci olmadan yapılması düşünülüyor.

BBC Sport’a göre karardan önce Ferrari’nin mevcut koşullarda Melbourne’da yarışmak istemediğini açıklayan ilk takım oldu.

FIA ve F1’in yarıştan vazgeçme onayı, Mercedes Takımı’nın yarışın iptal edilmesini isteyen yazılı bir mektup göndermesinin ardından geldi.

Mercedes, mektupta şu noktaların altını çizdi:

“Sporun taraftarlarının bu yarışın planlandığı gibi devam edemeyeceği hayal kırıklığını paylaşıyoruz. Bununla birlikte, takım üyelerimizin ve daha geniş F1 topluluğunun fiziksel ve zihinsel sağlığı ve refahı bizim mutlak önceliğimiz olmalıdır.

Coronavirus pandemisi ile ilgili olarak karşılaştığımız mücbir sebep olayları ışığında, etkinliğe katılmaya devam edersek çalışanlarımızın güvenliğinin artık garanti altına alınacağını düşünmüyoruz.

Organizatörler hafta sonu ile birlikte baskı yapmaya çalışırsa, bu aşamada tüm takımlar katılmama kararı alır.”

FIA yetkililerinden sızan bilgilere göre yarışı iptal etme kararında takımların çoğunun Cuma gecesinde yarışa devam etmemeyi düşünmeleri etkili oldu.